Hiába tért vissza az infláció, a bankszámlán tartott pénzed után mégsem fizet szemmel látható kamatot a bankod, hogy a párnacihában tartott készpénz értékvesztéséről ne is beszéljünk.
Sőt, mára az állampapír kamatok is egyszámjegyűvé zsugorodtak, miközben érezhető, hogy egy negyven éve nem látott inflációs évtized előtt állunk.
Így benned is joggal merülhet fel a kérdés, hogy megéri-e futnod a pénz értékvesztésének és a pénzügyi rendszer bedőlésének kockázatát úgy, hogy még névleg sem kompenzálnak ezért?
Miért jobb aranyat tartani, mint számla- vagy készpénzt?
Talán a legfontosabb érv az arany befektetés mellett, hogy hosszú távon tényleg megőrzi értékét.
Ezért a bankszámládon lekötetlenül vagy készpénzben otthon tartott összegnek azt a részét mindképp érdemes befektetned amire a következő pár évben várhatóan nem lesz szükséged.
Az ugyan igaz, hogy az arany sem fizet kamatot – de cserébe épp akkor védi meg a vagyonod értékét, amikor a legnagyobb gond van a gazdaságban – vagy a világban általában.
Az aranynak ugyanis nincs adóskockázata, szemben a bankokkal vagy értékpapírokkal.
Ezért a globális pénzügyi rendszerbe vetett bizalom megrendülésekor rendkívül fel szokott értékelődni a sárga nemesfém, mivel nem függ az értéke az államok, bankok vagy a cégek fizetőképességétől.
Olvasd el az alábbi bejegyzésünket, ha szeretnél többet tudni arról, hogy miért éri meg aranyban tartani a pénzed egy részét.
Mennyit hoz az aranybefektetés a konyhára?
Az arany dollárban mért árfolyama évi 8-9%-ot emelkedett 1971 óta átlagosan, ennél drasztikusan nagyobb mértékben a válságos időszakok alatt, miközben az amerikai átlag infláció 3,9% volt:

Az is látszik, hogy a nyugalom visszatérését követően az arany árfolyama csökken, így fontos, hogy az aranybefektetés időzítése jól menjen.
Ennek a legjobb módja a megfontolt aranybefektetővé válás.
Mivel Magyarországon vagyunk, ahol a fizetőeszköz – és az elsődleges megtakarítási eszköz is – a forint, érdemes vetni egy pillantást az arany hosszútávú árfolyam grafikonjára:

Durva, de ez nem egy bitcoin chart, hanem annak az ékes bizonyítáka, hogy a bevezetése óta a forint 99,95%-ot veszített a vásárlóerejéből az arannyal szemben.
Na jó, de azóta nőttek a bérek is, nem? – kérdezhetnéd joggal.
Nos, nézzük meg hát a KSH adatai alapján, hogy mennyi idő alatt gyűjthettünk volna össze 1960-ban és 2023-ban egy kiló aranyra úgy, hogy semmi másra nem költünk – nem eszünk, nem iszunk, nincs balcsi parti habzsidőzsi, nincs retrolángos, se bográcsozós esték, se NDK-s Hanzik vagy Grételek – hanem a teljes fizetésünket félretesszük, hogy aztán megvegyünk 1 kiló aranyat.
1960-ban ugyanis kevesebb mint egy év alatt összegyűjthettünk (volna) 1 kiló aranyra az átlagkeresetünkből – nagyon pontosan 8,38 hónap alatt. Azért volna, mert az akkori rendszer – nem véletlenül – tiltotta az aranybefektetést.
Ezzel szemben ma már 47,26 hónapot – közel négy évet – kell gürcölni ugyanazért az 1 kiló aranyért. Ez a bruttó bért alapul véve jön ki, ha a mai nettóval számolunk (1960-ban a teljes fizetést kézhezkapták a dolgozók) 68,70 hónapig, azaz öt és háromnegyedévig tartana összespórolni egy kilós aranyrúdra.
Hogyan kezdd el az arany befektetést?
Alapvetően négy lehetőség adott az arany befektetésre:
1.tÉkszervásárlás
2.tPapír arany befektetés
3.tBefektetési arany vásárlás
4.tFizikai fedezetű arany számla nyitása
Ékszervásárlás
A befektetési célú ékszervásárlással két fő probléma van.
Egyrészt az arany árán felül legalább 20-50%-os megmunkálási költséget, és 27% ÁFÁ-t is ki kell pengetni. Nagyon márkás ékszereknél ez a megmunkálási költség akár az 500% -ot is elérheti.
Másrészt – és ez a nagyobb probléma – tűzpróba (olvasztás) nélkül csak hozzávetőlegesen lehet megállapítani a megvásárolt termék valós aranytartalmát, úgy hogy extra körültekintéssel, kizárólag nagyon megbízható szereplőktől érdemes vásárolni.
Ezért ha aranyékszereket veszünk, inkább luxuskiadásnak vagy ajándékvásárlásnak fogjuk fel, mint befektetésnek.
Papír arany befektetés
A tőzsdei befektetésekben jártas profi befektetők és a privátbanki vagyonok kezelői választják legtöbbször a papír aranyat – azaz tőzsdén kereskedett arany befektetési alapokat, vagy határidős, esetleg tőkeáttételes konstrukciókat; hiszen a kereskedési költségei elenyészők.
Mivel pénzügyi termékekről van szó, így kizárólag árfolyam spekulációra alkalmas, hiszen továbbra is futod a banki közvetítői rendszer kockázatát – ha igazán durva krach üt be, még a fizikai arannyal fedezett befektetési alapokból sem fogod megkapni a neked járó aranyat, nem hogy a különböző, tisztán papírfedezetű (és emiatt némileg olcsóbb fentartású) alapokból.
Ráadásul mivel a fizikai arany piacán sincsenek csodák – legfeljebb csodálatosan hangzó átverések – a fizikai fedezetű arany befektetési alapok hosszútávú fenntartási költségei hasonlóak, vagy kezelt alap esetén még drágábbak, mintha a saját befektetési aranyrúdjainkat, aranyérméinket őrizgetnénk.
Befektetési arany vásárlás
Az arany évezredes történelmét ismerve elsőre furán hangzik, de viszonylag új dolog, hogy egyszerűen és nagyon átláthatóan tudsz aranyba fektetni, úgy, hogy azt a kezedbe is veheted.
Először az 1960-as évek végén hozták forgalomba a kifejezetten befektetési – tehát nem pénzforgalmi – célú Krugerrand aranyérméket, amelyeket az 1970-es évek arany befektetési láza során az egész világon elterjedtek, majd az apartheid elleni embargó során újabb államok érméi léptek be a piacra: Az USA az Arany Sas-sal, míg Kanada a Maple Leaf aranyérmével. A svájci finomítók által a ’70-es évek óta vert aranylapkák is hamar népszerűvé váltak, és mostanra már a befektetési arany forgalom nagyrészét a lapkák, rudak teszik ki.
Magyarország EU-s csatlakozása óta ráadásul ÁFA mentesen lehet befektetési arany rudakat és aranyérméket vásárolni, amelyeket aztán a világ bármely pontján könnyen pénzzé is lehet tenni egy helyi aranykereskedő cégnél.
Előnye a befektetési aranynak, hogy csak fel kell kapni, és magunkkal vinni, ha szeretnénk az értékeinket mozgatni. Egyben ez hátrány is lehet, ha illetéktelenek férnek hozzá – nem hiába keresettek a befektetési arany biztosított tárolását célzó szolgáltatások.
Aranyszámla megtakarítás
A fizikai arannyal fedezett aranyszámla az egyik legmodernebb lehetőség a fizikai aranybefektetésre, ráadásul kedvezőbb kereskedési költségek mellett, mintha befektetési aranyat vásárolnánk – főleg a kisebb összegekből rendszeresen megtakarítók, tehát az átlag körüli bérből élők vagy pályakezdő fiatalok számára.
Mi 2018-ban indítottuk az online aranyszámla szolgáltatásunkat, a Goldtresort (aminek a blogját most olvasod), összekötve a klasszikus befektetési arany kereskedési, tárolási és házhoz szállítási szolgáltatásunkat a rendszeres online megtakarítás lehetőségével.
A Goldtresor aranyszámla regisztráció pár percet vesz igénybe, teljesen ingyenes és nem jár semmilyen kötelezettséggel.
Nézd meg számlacsomagjainkat, és válaszd ki a neked legmegfelelőbbet: