Az arany befektetés valódi hozama

Forintban, euróban és dollárban nézve is kifejezetten jó hozamú befektetésnek számít az arany. Ez különösen akkor igaz, ha kerüljük a pánik vásárlást vagy épp a pánik eladást, és rendszeres időközönként fektetünk aranyba.

Évi 20% hozam, maradhat?

Az arany befektetés forintban mért 4 éves hozamát bemutató, figyelemfelkető céllal készült videónk jól szemlélteti, hogy milyen hozamot tud nyújtani az aranybefektetés:

Az általunk vizsgált 2018 – 2022 november közötti időszakban 1 millió Ft kezdeti befektetés 1,8 millió Ft-nál is többet ért a költségek levonása után. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt négy évben mért évesített átlagos inflációt több mint 10-12%-kal meghaladó reálhozamot tudott elérni az a befektető, aki a Goldtresorban gyarapította megtakarításait.

Ez egy olyan teljesítmény, ami után a legprofibb vagyonkezelő is mind a tíz ujját megnyalná, és elégedetten hátra dőlve kérné a jól megérdemelt desszertjét sikerdíját.

Az alábbi táblázat azt is megmutatja, hogy a forintból aranyba befektetők 20 éves időtávon 700%-ot meghaladó értéknövekedésnek örülhetnek. 

Az arany árfolyamának változását bemutató táblázat, az elmúlt 20 év forintban mért hozamainak részletezése.
Ha pont 20 évvel ezelőtt vettünk volna aranyat a forintunkból, mostanra meghétszereződött volna a pénzünk. Megéri ezt a táblázatot összevetni az itthon népszerű megtakarítási eszköznek számító befektetési alapok, magánnyugdíjpénztárak, vagy állampapírok hozamával.

A forint „megtakarításukat” párnacihában vagy nem kamatozó bankbetétben tartó magyarok százezreinek mélyütésként hathat, hogy az – akkor még – aranyalapú modern forint 1946-os bevezetésekor az arany árát 13.210 Ft-os árfolyamon fixálták. Kilónként! Manapság az 1 kilós aranytömb ára 22 és 23 millió Ft között ingadozik. Nem elhanyagolható az a történelmi előny sem, hogy azóta ismét legális és minden korábbinál egyszerűbb és hozzáférhetőbb lett az aranyvásárlás.

A fentiek természetesen mind visszatekintő adatok, tehát befektetési döntés meghozatalára önmagukban nem alkalmasak, de mégis jobb képet kaphatunk arról, hogy miért éri meg aranyba fektetni.

Az arany befektetés hozama euróban és dollárban

Nem csak a magyar gazdaság nyitottsága és globális kríziseknek való extrém kitettsége miatt megatrend-szerűen gyengülő forintban mutat ilyen szép számokat az arany.

A világ aranybányáit tömörítő ernyőszervezet, a World Gold Council (WGC) honlapján 1971-ig visszamenően összehasonlítható az arany teljesítménye a főbb részvény- és kötvény indexekkel, a világ vezető devizáiban nézve.

Az arany hozama dollárban mért értékek alapján, összehasonlítva különböző amerikai eszközök teljesítményével 1971 óta.
Az arany és a főbb amerikai befektetési eszközök hozamai dollárban mért diszkontált évesített hozama 1971-ig visszamenőleg valamint 20, 10 és 1 éves időtávú bontásban 2023. január 31-én (magyarázat fentről lefelé haladva: LBMA Gold USD: Londoni arany árfolyam fixing USD-ben; BBG Commodities: Bloomberg osztalékokkal növel globális árupiaci index; US Cash: USA 3 hónapos Kincstárjegy; MSCI DM ex US: MSCI Fejlett Piaci index USÁ-t kivéve; BBG US Bond Agg: Bloomberg kamatos kamattal növelt USA kötvény index; MSCI US: MSCI osztalékokkal növelt USA részvénypiaci index; MSCI EM: MSCI osztalékokkal növelt Feltörekvő Piacok részvényindex; Bloomberg Globális Kötvény index az USÁ-t kivéve). Forrás: World Gold Council, gold.org
Az arany hozama euróban mért értékek alapján, összehasonlítva különböző európai eszközök teljesítményével 1971 óta.
Az arany és a főbb európai befektetési eszközök hozamai euróban mért diszkontált évesített hozama 1971-ig visszamenőleg valamint 20, 10 és 1 éves időtávú bontásban 2023. január 31-én (magyarázat fentről lefelé haladva: LBMA Gold EUR: Londoni arany árfolyam fixing EUR-ban; BBG Commodities: Bloomberg osztalékokkal növelt globális árupiaci index EUR-ban; Euro Stoxx 50: Európai blue chipek osztalékokkal növelt részvényindex; EUR Cash: Barclays 3 hónapos kamatos kamattal növelt EURIBOR Index; MSCI DM ex US: MSCI osztalékokkal növelt Fejlett Piaci részvényindex USÁ-t kivéve; MSCI World Ex Europe: MSCI osztalékokkal növelt globális fejlett piaci részvényindex Európát kivéve; MSCI EM (EUR): MSCI osztalékokkal növelt feltörekvő piaci részvény index EUR-ban; BBG EU Govt Bonds: Bloomberg Barclays kamatos kamattal növelt EU állampapír index; BBG Euro Bond AGG (EUR): Bloomberg Barclays kamatos kamattal növelt Összeurópai Kötvény index.) * Az euró bevezetése előtti hozamok a WGC becslésén alapulnak. Forrás: World Gold Council, gold.org

Euróban évi 8,60%, dollárban pedig évi 8,66% diszkontált, évesített hozamot hozott a sárga nemesfém az aranybefektetők konyhájára az elmúlt 20 évben. Ez a teljesítmény összemérhető az amerikai, európai és globális részvény-, kötvény-, és árupiaci indexek osztalékokat és kamatfizetést is tartalmazó teljesítményével.

Arra a kérdésre is választ ad a fenti ábrák 2022. és 2023. januárja közötti 1 éves időtávot mutató oszlopa, hogy miért kell aranyat tartani a portfóliónkban. A 2022-es év turbulens időszaka alatt az arany dollárban és euróban mért hozama egyaránt felülmúlta a legtöbb eszközosztály teljesítményét – még az elszálló infláció és az orosz-ukrán háború kitörése által megtámogatott árupiaci indexekét is! Az a befektető, aki időben felkészült akár egyszeri, akár rendszeres aranybefektetéssel, hatékonyan tudta ellensúlyozni a kötvény- és részvénypiacokon keletkezett veszteségeit.

Az is jól látszik a fenti ábrákból, hogy az épp 10 évvel ezelőtt, 2013 január-februárjában kidurranó aranypiaci lufi tetején pánikvásárlók nem jártak jól az aranybefektetéssel euróban vagy dollárban nézve. Mint minden más befektetésre, így az aranyra is igaz, hogy fontos a jó időzítés. Persze a legtöbb aranybefektető-jelöltnek nincs ideje árgus szemekkel lesni az arany árfolyamot a legjobb belépési (vagy épp kiszállási) pontot keresve.

Nekik kifejezetten hasznos a Goldtresor aranyszámla rendszeres fizikai arany megtakarítást lehetővé szolgáltatása, amivel tetszőleges összegből és rendszerességgel tudunk aranyban (és ezüstben, platinában, vagy palládiumban) megtakarítani, így minimalizálva a nagy árfolyamingadozások okozta lehetséges veszteségeket, és könnyedén elérhetővé téve a globálisan minden fizetőeszközt sújtó elértéktelenedés elleni hatékony védekezést.

A pár percet igénylő számlanyitás – és ha már itt tartunk, a számlazárás is – teljesen ingyenes, 100%-ban online zajlik, és nem jár befizetési kötelezettséggel.

Legutóbbi bejegyzések