GoldTresorRegisztráció
GoldTresor
2023.04.27. / Blog > Piaci hírekGoldtresor

Infláció, stagfláció, defláció: mi lesz a monetáris és a fiskális politika globális játszmájának vége?

A hard landing és az ár-bér spirál beindulása ellen küzdö jegybankárok taposnak a féken, miközben a gazdasági növekedésért - és az újraválasztásukért - aggódó politikusok tövig nyomnák a gázt.

Mi az infláció, és miért félünk tőle?

Az infláció a szolgáltatások és termékek árszínvonal emelkedését takarja, másképp fogalmazva a pénzünk vásárlóerejének romlását értjük alatta.

Ezzel ellentétes fogalom a defláció, ami az árak esését jelenti. A defláció gyakran egy nagyobb recesszióval jár együtt.

A defláció nem összekeverendő a dezinflációval, ami továbbra is emelkedő árak mellett az infláció ütemének lassulását jelenti - azaz ha pl.: a pénzromlás mértéke évi 10%-ról 5%-ra csökken az előző évhez képest.

Az infláció a gazdasági növekedést "olajozó" 2-3%-os mértékig kívánatosnak is nevezhető, nem véletlenül alkalmaz a világ legtöbb jegybankja hasonló mértékű inflációs célt. A 2010-es évek arról szóltak, hogy "túl alacsony" az infláció, ezért a jegybankok és a kormányok karöltve pörgették a globális gazdaságot több tízezer milliárd dollár kinyomtatásával.

A tartós pénznyomtatás rendkívül olcsóvá tette a hitelezést és a beruházásokat, és az eszközvásárlási programok hatására brutális tőkepiaci eszközárinflációt - ingatlan-, kötvény- és részvénypiaci buborékot - okozott.

Azonban 2021 végén kiszabadult az infláció a tőkepiacról, és már a fogyasztói árak is drasztikusan emelkedtek.

Ettől a ponttól kezdve viszont nagyon nehéz lesz gátat szabni a pénz egyre gyorsuló ütemű elértéktelenédésenek.

Ha egyszer ugyanis beindul az ár-bér spirál, öngerjesztővé válhat a folyamat:

  • előbb a vállalatok, majd a fogyasztók is észlelik az árszínvonal emelkedését
  • a vállalatok magasabb árakat szabnak meg
  • a jellemzően vállalatoktól kapott fizetésből élő fogyasztók magasabb bért követelnek
  • a vállalatok erre további áremeléssel válaszolnak
  • a fogyasztók a tartósan emelkedő árak láttán megrémülnek, és pánikfogyasztásba kezdenek
  • erre válaszul a vállalatok - látva a szűnni nem akaró keresletet - ismét árat emelnek
  • ennek hatására idővel elapad a fogyasztók pénze
  • ezáltal a vállalatoknak is csökkenni kezd a bevétele
  • a vállalatok a megnőtt bérköltséget már nem tudják kigazdálkodni
  • a vállalatoknál jönnek a tömeges elbocsátások
  • a jövedelmüket elvesztő fogyasztók meghúzzák a nadrágszíjat (jelenleg itt járunk)
  • az emiatt bezuhanó fogyasztás révén kőkemény recesszió alakul ki
  • a recesszió elhozza az árak csökkenését, és az infláció 1-2 év alatt visszaáll egy egészségesebb szintre

Hard landing, soft landing, vagy arcra esés jön?


A fenti forgatókönyvet nevezik manapság "hard landing"-nek a pénzpiaci flaszteren.

A súlyos recesszióba (depresszióba) torkolló ár-bér spirál beindulását kamatemelésekkel igyekeznek a jegybankok elkerülni és menedzselni a túlfútött gazdaságok "soft landing"-jét (minimális recesszió, enyhe munkanélküliség emelkedés).

Mivel a 2010-es években - és főleg 2020-2021 között, a covid-válság elleni radikális intézkedések hatására - sosem látott szintekre emelkedett a globális államadósság, így erre nem sok mozgásterük van.

Példának okáért, a magyar államadósság finanszírozása a jelenlegi régiós viszonylatban extramagas kamatszintek mellett évi 1.800 - 2.000 milliárd forint többletköltséget ró a magyar költségvetésre a régió többi országához képest, ami további órási terhet jelent az egyébként is deficites büdzsére.

Az USÁ-nak pedig a mostani kamatszinteken az éves katonai költségvetésének közel felét kell kifizetnie pusztán kamattörlesztésre a hitelezőinek.

Az USA államadósság kamatfizetési terhe 1940-tól napjainkig

A PEW Research Center ábrája az USA kamatfizetési terheinek alakulásáról 2022-es dollárban, milliárd dollár
Vegyük észre az ábrán, hogy az USA a jelenlegi 5-6% körüli kamatszinteken közel akkora törlesztésre kényszerül, mint korábban 12-16%-os kamatszintek mellett. Ebből jól kitűnik, hogy mennyire szűk a FED mozgástere. 12%-os kamat mellett már az éves katonai költségvetést meghaladó terhet róna az USA költségvetésére a kamatfizetés.

Talán még a hard landing-nél is rosszabb forgatókönyv a pénz elértéktelenedésének szempontjából, ha a jegybankoknak nem sikerül megfékezni az inflációt, és közben a gazdaság is stagnál, vagy enyhe recesszióba - ún. stagflációba - kerül.

A stagfláció bekövetkezésének esélyét növeli a jegybankokra helyeződő politikai nyomás.

Akár 1,5-2 évig is eltart, mire a jegybanki intézkedések elkezdik kifejteni a hatásukat az inflációra. Ezért az egész világon nyomás alatt tartják a jegybankárokat a kormányzó erők: szeretnék pörgetni a gazdaságot, és mivel a montáris szűkítés által megnehezített fél választási ciklusnyi idő alatt látszólag nem történik semmi az inflációval, veszélyes játszmát indítottak be.

Arany: a jegybanki függetlenség védőbástyája?

A monetáris politika vs. fiskális politika "game of chicken"-je mára oda vezetett, hogy miközben a jegybankárok két lábbal taposnak a féken, a kormányok tövig nyomják a gázt.

Ez a felállás nem csak egy autót tenne tönkre: a gyakorlatilag 2008 óta toldozott-foldozott globális pénzügyi-gazdasági rendszer is inog tőle.

Ezért ne csodálkozzunk, ha havi rendszerességgel jönnek a hírek egy-egy komolyabb bank csődjéről (amelyek hátteréről még bővebben fogunk írni egy következő cikkben).

Mindesetre úgy látszik, hogy a jegybanki függetlenség egyik utolsó mentsvára a fizikai arany tartalék felhalmozása lett; nem véletlenül vásároltak 2022-ben történelmi rekordot jelentő mennyiségben, 1.136 tonnányit a sárga nemesfémből a jegybankok.

A jegybanki aranyvásárlások 72 éves csúcsra jutottak 2022-ben

Ábra a jegybanki aranyvásárlások és eladások alakulásáról 1950 és 2022 között.
2022-ben a jegybanki aranyvásárlók közül első helyen végzett Törökország (148 tonna), majd Kína (62 tonna - hivatalosan; piaci pletykák szerint ezen felül nem hivatalosan ők vásárolták meg az oroszok 2022. évi 300 tonnás aranykitermelésének jó részét), Egyiptom (47 tonna), Qatar (35 tonna) és India (33 tonna). A WGC felmérése szerint a jegybankok az aranybefektetés válságálló és hosszú távú értékőrző funkciójával indokolták a vásárlásokat.

Talán nem véletlenül, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy az arany mind stagflációs környezetben, mind inflatórikus és deflatórikus környezetben jól teljesít.

A sárga nemesfém egyedül dezinfláció (ami gyakran a gazdaság növekedését és a pénzromlás mértékének egyidejű csökkenését takarja) esetén teljesít rosszul.

A befektetők nagy része tartós dezinflációs folyamatok beindulásában reménykedik, de erre szerintünk egy-egy átmeneti időszaktól eltekintve most kevés esély mutatkozik.

Az arany nominális és reál (inflácó feletti) átlagos hozama, az amerikai fogyasztói árindex (CPI) emelkedésének függvényében

Ábra az arany névleges és valódi hozamának alakulásáról az amerikai fogyasztói árindex növekedése mértékének függvényében.
Balról jobbra haladva: az arany nominális és reál hozama (reál hozam = nominális hozam - infláció) alacsony, közepes és magas inflációs időszakokban. Minél nagyobb az infláció, annál nagyobb reálhozamot termel az arany befektetés a múltbéli megfigyelések alapján. Forrás: World Gold Council

Ha szeretnénk mi is hosszú távon megőrizni megtakarításunk értékét, érdemes magánbefektetőkként is követni a jegybanki példát, és rendszeres időközönként aranyba is fektetni.

Legutóbbi bejegyzések

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: