Közép-Európa legjei – A legfontosabb arany gyártók és termékeik

Közép-Európában, így Magyarországon is a svájci és a német gyártók rendelkeznek a legnagyobb piaci részesedéssel a befektetési aranyrudak piacán.

A svájci Argor gyár és termékei

A svájci Alpok lábánál elhelyezkedő Mendrisio nevű kisvárosban van a világ egyik legnagyobb aranyrúd gyártója az Argor-Heraeus üzem. Az eredetileg családi vállalkozásként induló cégben először a svájci UBS bank, majd a Commerzbank és a Münze Österreich szerzett tulajdonrészt, míg 2017-ben a Heraeus nevű német ipari konszern vásárolta ki az összes tulajdonost, így immár a teljes Argor vállalatcsoport a Heraeusé lett.

Az Argor saját márkás termékpalettája a teljes mérettartományt felöleli. A 2014-es Argor katalógus a következő befektetési aranyrúd termékeket tartalmazta:

Argor Heraeus aranyrudak specifikációja 50 grammtól 12.500 grammig
Argor aranyrudak specifikációja 50 grammtól 12.500 grammig
Forrás: Argor – Conclude Zrt.
Argor aranylapkák specifikációja 1 grammtól 100 grammig Forrás: Argor - Conclude Zrt.
Argor aranylapkák specifikációja 1 grammtól 100 grammig
Forrás: Argor – Conclude Zrt.

Münze Österreich aranyrúd – A régiós piacvezető

Ausztriában és Magyarországon a Münze Österreich típusú aranyrudak a piacvezető termékek. Ez az osztrák aranypiac sajátosságaiból, illetve Bécs és Budapest közelségéből adódik. Az osztrák aranypiacon domináns szerepet játszik néhány nagybank az osztrák jegybank támogatásával. A legtöbb banki fiókban meg lehet vásárolni, és el is lehet adni a Münze Österreich logójú aranylapkákat, aranyrudakat.

A Münze Österreich Európa egyik legrégibb pénzverdéje, az osztrák jegybank leányvállalata, és a világhírű Bécsi Filharmonikusok befektetési aranyérmék előállítója. Ugyanakkor az Osztrák Pénzverde aranyrúd gyártásával nem foglalkozik, ezért a svájci Argor-Heraeus gyárral készítteti a saját márkás aranyrúdjait. A Münze Österreich aranylapkák és rudak az Argor logóját is magukon hordozzák, így a dizájnon kívül gyakorlatilag nincs köztük különbség, hiszen ugyanazon a gyártósoron készülnek, mint az Argor saját termékei.

A tulajdonos Heraeus cég is gyártat aranylapkákat és aranyrudakat leánycégével az Argorral. A 2-100 grammos mérettartományban szinte csak a csomagolás színében van különbség az aranylapkák között.

Argor-Heraeus, Münze Österreich és Heraeus által gyártott 50 grammos befektetési aranyrudak különféle csomagolásban.
50 grammos Argor, Münze Österreich és Heraeus típusú aranylapkák összehasonlítása
Forrás: Goldtresor

A Münze Österreich típusú 250 grammos aranyrudaktól kezdődően viszont fontos különbség, hogy míg az Argor és a Heraeus típusú rudakhoz gyárilag jár certifikát (egy tanúsítvány), addig a Münze Österreich típusú rudakhoz nem. Emiatt az utóbbi adásvétele és tárolása némileg kényelmesebb.

Az osztrák MÜNZE aranyrudak széles választéka, 1 kilogrammos, 500 és 250 grammos finomságú aranyrudak befektetéshez.
A Münze Österreich aranyrúd szortimentje: 250-1000 grammos aranytömbök
Forrás: Goldtresor

Az Argor és a UBS szabadalma a Kinebar technológia, amely tulajdonképpen egy hologram az aranylapka felszínén. Azonkívül, hogy biztonsági elemnek is kiváló, leginkább azért népszerű, mert különleges motívumok ábrázolására képes.

Argor-Heraeus kinebar technológiával készült aranylapkák, amelyeken színes hologramok biztosítják az eredetiségüket.
Argor aranyrudak Kinebar technológiával
Forrás: Argor

Az alábbi példában a Kinebar technológia inkább az aranylapka felszínének díszítésére szolgál, ezáltal színarany ajándéknak szokták vásárolni.

Magas biztonságú MÜNZE Kinebar aranylapkák, 5 és 10 grammos tömegben, kiváló minőségű arany befektetési célokra.
A bécsi lovasiskola motívumai az Argor által gyártott Münze Österreich aranylapkákon
Forrás: Goldtresor

Az Argor, a Münze Österreich és a Heraeus világmárkák

A Münze Österreich típusú aranyrudaknak jelenleg, ha csak csekély mértékben is, de pár ezrelékkel magasabb az áruk a másodpiacon, a Közép-európai régióban, mint a másik két versenytársnak. Ugyanez fordítva is igaz, hogyha a tengerentúlon vagy például Svájcban szeretné eladni az aranyrúdját a befektető, akkor valószínűleg kissé magasabb árat kapna az Argor rúdért, míg Németországban valószínűleg a Heraeus aranytömbért lehetne a legmagasabb ellenértéket kapni. A különbség azonban csupán ezrelékekben mérhető.

Ezért kijelenthetjük, hogy aki inkább Budapesten, Bécsben vagy mondjuk Pozsonyban szeretné majd eladni az aranyrúdját, annak Münze Österreich rúdba érdemes befektetnie. Azt azonban fontos leszögezni, hogy sokkal többet mozog az arany árfolyama akár egy nap alatt is, mint a 3 rúdtípus közti néhány ezreléknyi (prémium) különbség.

Budapesten minden aranykereskedő árusít és vásárol fel Argor, valamint Münze Österreich aranyrudakat. A Heraeus aranyrudakkal kevesebb kereskedőnél találkozhatunk a magyar fővárosban.

Más svájci aranyrúd gyártók népszerű termékei Közép-Európában

A Valcambi (és a német ESG Edelmetall) innovációja az „aranycsoki”, vagy hivatalos nevén: Combibar. Ez az aranyrúd vagy inkább aranylemez onnan kapta a becenevét, hogy 1 grammos egységekre tördelhető, mint egy tábla csokoládé. Minden egyes aranygramm felszíne el van látva felirattal, így önállóan is forgalomképes. A piac jól fogadta, hogy egyben meg lehet vásárolni 50 db 1 grammos aranylapkát, hiszen ugyanez grammonként megvásárolva jóval többe kerülne. Ez az aranyrúd típus kifejezetten abból a célból készült, hogyha olyan devizaválság törne ki, mint a két világháború közt Németországban, vagy 1946-ban Magyarországon, akkor lehessen fizikai grammarannyal fizetni árucikkekért.

Valcambi CombiBar 1 grammos aranylapkák, 999,9 finomságú befektetési arany, osztható kivitelben, praktikus és biztonságos tároláshoz.
Valcambi Combibar, népszerű nevén „aranycsoki”
Forrás: Conclude

Nagyon népszerű Valcambi termék még az 1 unciás aranylapka, amely elsősorban kedvező árával és szemgyönyörködtető dizájnjával ér el sikereket.

Valcambi CombiBar 1 grammos aranylapkák, 999,9 finomságú befektetési arany, osztható kivitelben, praktikus és biztonságos tároláshoz.
1 unciás Valcambi aranylapka
Forrás: Goldtresor

A Pamp nevű, méltán világhírű, svájci gyártó egyik legnépszerűbb terméke a „szerencsehozó” Fortuna lapka.

PAMP aranylapka 999 tisztaságú aranyból készült, Svájcban gyártott befektetési termék, letisztult design és minőség.
100 grammos Pamp gyártmányú „Fortuna” aranyrúd
Forrás: Pamp SA

A nagyágyú: 400 unciás Good Delivery aranytömb

Csak nagybefektetők, illetve jegybankok szokták vásárolni a legnagyobb aranytömböket, a filmekből is ismert aranytéglákat. Az átlagosan 12,5 kg súlyú, Good Delivery szabvány szerint előállított tömböket egyenként kell lemérni, és a finomarany-tartalmukat kifejező súlyjegyzékkel ellátva tárolni.

A Good Delivery szabvány elég tág határokat (350-430 unciás súly) jelöl ki a legnagyobb aranyrudak számára, de a gyártók leggyakrabban 400 unciás tömböket állítanak elő. Ezeket az aranytömböket csak ritkán szokták kiszállítani a trezorokból.

A nagykereskedők, finomítók és a jegybankok közti aranyszámla elszámolások és aranykölcsönök fedezetéül is jellemzően 400 unciás Good Delivery tömböket tárolnak Londonban vagy más nagy aranyközpontokban.

A nem szokványos súlyú aranytömbök

Néhány országban öntenek 100 unciás (3110,3 grammos) aranytömböket is, illetve léteznek más mértékegység szerint öntött rudak is, például az Indiában és Nepálban az ókortól kezdve napjainkig használatos tola súlymértékben (11,6639 gramm) kifejezett rudak, vagy pedig Kínában a tael mértékegységű rudak, amelyek súlya 37,5 gramm.

Argor Heraeus 10 Tolas aranytömb, 999,0 tisztaságú befektetési arany Svájcból, prémium minőségű nemesfém.
Az Argor által gyártott 10 tola súlyú aranytömb
Forrás: Argor.com

Különleges aranyrudak és aranyrúd gyűjtemények

A kínai Csing-dinasztia óta népszerűek a csónakformájú, kínai aranytömbök (yuanbao), amelyeket ma is vásárolnak ünnepi ajándékként, a kínai újév alkalmából.

A hagyományos kínai arany yuanbao érme egzotikus megjelenésével a gazdagság és a szerencse szimbóluma, autentikus kulturális emlék.
0,5 tael súlyú, csónak alakú, kínai aranytömb (yuanbao)
Forrás: Bullion exchanges

Aranyrudakat több ezer éve öntenek, így vannak olyan gyűjtemények, amelyek a régi, valamint az ipari aranyrudak gyűjtésére specializálódtak. Nagyon híres a Rotschildok aranyrúd gyűjteménye, amelyet 2014-ben megvásárolt a német Degussa cég.

Magyarországon gyártott aranyrudak

2004 után a Magyar Pénzverő és a BÁV megbízásából a Metalart készített jellemzően 3 kilences tisztaságú aranyrudakat. A Magyar Pénzverő a firenzei forint mintájú 1 unciás lapkákból adott el nagyobb mennyiséget, a BÁV pedig magyar történelmi személyek képmásával ellátott aranyrudakat forgalmazott (pl. Mátyás királyt ábrázoló 50 és 100 grammos aranyrudakat). Nemcsak téglalap, hanem háromszög alakú, fél- és egyunciás aranylapkák is készültek a Metalartnál, a legnagyobb pedig az 1000 grammos aranyrúd volt. Ezeket ma már nem gyártják, így csak a másodpiacon lehet velük – egyre ritkábban – találkozni. Az áruk az arany világpiaci árán vagy kissé az alatt mozog. Jellemzően ötvösök vásárolják ezeket az aranyrudakat, ékszergyártásból kifolyólag. Indokolt lenne gyűjteményt létrehozni ezekből a néha meglepően szép aranytermékekből, mielőtt végképp visszaolvasztásra kerülnek.