Betekintés az aranyrudak, aranyérmék, aranylapkák gyártási folyamataiba.
Az arany- és ezüsttömb gyártási folyamata
Az aranytömb és ezüsttömb gyártásához méret szerint szortírozott arany vagy ezüst granulátumot használnak, melyet pontosan kimérnek, majd a robotkar az öntőformákba juttatja a nemesfém granulátumot. A folyamatos üzemű olvasztókemencébe jutva az öntőtégelyekben lévő granulátum megolvad, és kitölti az öntőformát. Az öntőformából a kész és lehűlt arany- vagy ezüstrudat egy robotkar kiemeli a formából, és a tömb a polírozó alá kerül. Ezt követően a rúd tetejére préselik a gyártó cég logóját, a súlyadatokat és egyéb jellemzőket, majd egy forgó fejjel ellátott jelölő ráviszi az aranyrúdra a rúdsorszámot. Az alábbi videó egy automatizált arany- és ezüsttömbgyártó gépsort mutat be.
Perth Mint, Ausztrália
Az alábbi videó az ausztrál Perth Mint üzemében készült, és a 100 grammos Perth Mint aranylapkák gyártását mutatja be. A félkész 100 grammos aranylapkák felszínére nagynyomású présgéppel viszik fel a mintákat. A hátoldal attraktív, ugró kengurukat formáz, míg az elülső oldalra a Perth Mint logóját préselik rá. A certifikátba csomagolt Perth Mint aranylapkák hétféle méretben készülnek: létezik belőlük 5, 10, 20 grammos, 1 unciás, 50 és 100 grammos, továbbá 10 unciás is.
Argor Heraeus, Svájc
Ez a videó pedig az Argor-Heraeus mendrisiói üzemében készült Dél-Svájcban, és a 100 grammos préselt lapkák gyártását mutatja be. A lapkákat aranylemezből vágják ki, majd súlyellenőrzés után az aranylapka a csomagolásba kerül, amely egyúttal a certifikátot is tartalmazza. A videó egy rövid jelenetet mutat be az érmegyártásból is. Az ún. blank, azaz üres aranyérmékbe nagynyomású gépekkel préselik bele a mintát.
Münze Österreich Érmeverde, Bécs
A CoinWeek videójában részletesen bemutatják, hogyan készül az 1 unciás Bécsi Filharmonikusok aranyérme. A több mint 800 éves pénzverde Bécs szívében található.
A folyamat a blank érmék gyártásával kezdődik. Ebben a teremben mintegy 40 millió dollár értékű arany található egy időpontban. A blank jelentése üres, csupasz, azaz veretlen. A blank érméket feltekercselt aranylemezből gyártják. Egy gép vágja ki a veretlen érméket az aranylemezből, majd a kilyuggatott lemez visszaolvasztásra kerül, és ismét lemezt hengerelnek belőle, így hasznosítják újra a maradékot. A kivágott, veretlen 1 unciás érméket mossák, így készítik elő a következő munkafolyamatot.
A gyártás az érmeverő szobában folytatódik. A felvételen látható, hogyan cserélnek ki egy törött verőtövet. Az érmegyártásnál szokványos, hogy a nagy nyomás miatt az acél verőtövek megsérülnek, ilyenkor nemcsak a sérült részt, hanem a verőtő mindkét részét ki szokták cserélni, majd a csere után néhány próbadarabot gyártanak, hogy teszteljék, helyesen lett-e beillesztve a verőtő. Ezután folytatódhat a gyártás. A precíziós érmeverőgép másodpercenként kb. 1 db 1 unciás aranyérmét gyárt, a levert érmék pedig hornyolt műanyag tálcára csúsznak rá. A műanyag tálcákat átviszik a minőségellenőrzési és csomagoló szobába. A minőségellenőrök tüllpapírt tartanak az érmék fölé, hogy jobban előtűnjenek az esetleges karcolások, de kézi nagyítóval is átnéznek minden egyes érmét. Ezt követően pár mozdulattal érmetubusokba töltik a kész érméket, és lezárják azokat.