Aranybefektetés – Befektetési aranyérmék

A befektetési aranyérmék csoportjába az áfa nélkül árusítható olyan aranyérméket soroljuk, amelyeknek az árazása elsősorban az arany aktuális világpiaci árától függ, és nem pedig az aranyérme numizmatikai értékétől. A jogszabály meghatározása szerint befektetési aranyérme az 1800 után vert, legalább 90%-os tisztaságú aranyérme, így nemcsak modern, azaz új verésű aranyérmék tartoznak a befektetési kategóriába, hanem régebbi, egykor pénzfunkciót betöltő aranyérmék is.

Befektetési aranyérmék közé sorolt régi pénzek

Európában elsősorban a Lajos aranyként vagy Napóleon aranyként is ismert francia 20 frankos, illetve a svájci 20 frankos (másik nevén Vreneli vagy Helvétia) tartozik a legnépszerűbb, régi befektetési aranyérmék közé. Ezekből olyan nagy mennyiséget vertek az 1800-as évek második felében, illetőleg az 1900-as évek első felében, hogy a mai napig nagyon sok van belőlük az aranypiacon. A prémiumuk, azaz a világpiaci aranyárhoz képesti feláruk, a kereslet-kínálat függvényében változik 3-5%-tól akár 10-15%-ig.

A Latin Monetáris Unió egy aranyalapon létrehozott egységes európai pénzrendszer volt, amely nemcsak a francia, belga és a svájci 20 frankosokat tartalmazta, hanem a szárd-piemonti, majd az olasz 20 lírást, sőt, a görög aranydrachmát is. Az Osztrák-Magyar Monarchia is vert a Latin Érmeunió standardjába tartozó pénzeket forint ill. florin néven. Az első francia 20 frankost még Bonaparte Napóleon verette. Az érme 6,4 gramm bruttó súly mellett 5,8 gramm színaranyat tartalmazott. Ezt a szabványt folytatta a francia 20 frankos, illetve egységesítette a Latin Érmeunió.

A Latin Érmeunió pénzeinek egy csoportja
A Latin Érmeunió pénzeinek egy csoportja

Magyarországon a II. világháborúban, majd az azt követő devizaválságban, ami a világ legnagyobb inflációja volt, rövid ideig az aranynyaklánc szem és a lajos aranynak nevezett III. Napoleon 20 frankos aranyérme volt a fizetőeszköz. Jelenleg is sok lajos arany van a lakosságnál Közép-Európában.

Ausztriában és Magyarországon a mai napig népszerűek az Osztrák-Magyar Monarchia egykori aranypénzei. Ezek a 10 és 20 koronások kissé több aranyat tartalmaztak a 20 frankosoknál, így egy az egyben nem voltak átválthatóak a francia frankra. Néhány ritka évjárat már a numizmatika témakörébe tartozik, de a legtöbb 10 és 20 koronás alig valamivel az arany világpiaci ára fölött megvásárolható, így befektetési aranyérmének tekinthető.

Kakukktojás a magyar 100 koronás aranyérme, amelynek az 1908-as dátumú verőtövét újra felhasználta a Magyar Nemzeti Bank, és egyszeri, jelentősebb mennyiséget vert belőle az 1970-es években, így ezek az ún. „Artex” 100 koronások is alacsony prémiummal vásárolhatóak meg, pedig az eredeti (nem utánvert) 100 koronások a ritka numizmatikai érmék csoportjába sorolhatóak, és 3-4-szeres áron forognak az arany árához képest.

Közép-Európa további kedvenc aranypénzei

A közép-európai aranypiacon még a brit sovereign, a holland gulden és a német aranymárka szokott felbukkanni nagyobb mennyiségben a régi érmék közül. Ha egy aranykereskedő sokat vásárol fel ilyen régi érmékből, akkor igyekszik azokat pár százalék felárral gyorsan továbbadni, így ezeket az aranyérméket néha meglepően kedvező prémiummal lehet megvásárolni a nagyobb aranykereskedőktől.

A legnépszerűbb befektetési arany utánveretek Közép-Európából

Elsősorban az Osztrák Pénzverde (Münze Österreich) ért el szép sikereket a régi pénzek újraverésével. A régi 1 dukátos, 4 dukátos, a 4 és 8 florinos, valamint a 20 koronás érmék nagy mennyiségben találnak gazdára az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén, ezért a másodpiacon is eléggé alacsony prémiummal forognak, és tipikus befektetési aranyérméknek tekinthetőek. A dukátokat 986 ezrelék (23 karátos arany) tisztaságban 1915-ös évszámmal veri a Münze Österreich, és ezek az aranyérmék napjaink egyik legnépszerűbb utánveretei, különösen az egykori Jugoszláviában.

Modern befektetési aranyérmék

A modern befektetési aranyérmék sorát a Krugerrand érme nyitotta meg, 1967-ben. A dél-afrikai pénzt igazi keményvalutának szánták, amellyel a pénzforgalomban is lehet fizetni. A Krugerrand érménél követték a brit pénzverési hagyományokat, így az 22 karátos, továbbá rézzel ötvözött, hogy keményebb legyen. Mint minden 1 unciás befektetési arany, a Krugerrand is 31,103 gramm színaranyat tartalmaz. Az ausztrál Perth Mint a Nugget és később a Kenguru érmével, a kanadai Royal Mint a Maple Leaf érmével, a Münze Österreich pedig a Bécsi Filharmonikusok aranyérmével lépett be a befektetési aranyérme kibocsátók sorába. A United States Mint a Liberty 20 dolláros felújításaként az American Eagle (más néven Gold Eagle) aranyérmét, majd az Amerikai Bölény színarany befektetési aranyérmét vezette be a piacra (American Buffalo). Így kialakult az a befektetési arany szortiment, amely azóta is uralja a befektetési aranyérme piacot. Ezeket az érméket olyan nagy mennyiségben verik, hogy az árukat az aranyáron kívül kizárólag a verde verési költsége, és az aranykereskedők árrése határozza meg. Az 1 unciás aranyérmék pontosan 31,103 gramm színaranyat tartalmaznak, és a Krugerrandon kívül csak a Gold Eagle érmét ötvözik, a többi érme 4 kilences tisztaságú színarany.

Az 1 unciás befektetési aranyérmék mellett, mindegyik nagy márkanévből vernek kisebb érméket is. A befektetési érmesor 1/20 vagy 1/10 unciával kezdődik, és 1 unciával végződik. A Kenguru ebből a szempontból kivétel, mert abból vernek 1000 grammos befektetési aranyérmét is.

Modern, numizmatikai értékkel bíró befektetési aranyérmék

Vannak olyan kisebb sorozatban gyártott befektetési aranyérmék, amelyeknek az erős globális kereslete miatt jelentősen megnő a prémiumuk. A legnépszerűbb ebben a kategóriában az ausztrál Perth Mint által gyártott Lunar sorozat. Eddig 2 sorozat jelent meg a Lunar érmékből – összesen 24 darab (2×12) –, és van olyan unciás érme, ami a másodpiacon már 70% prémiummal forog az arany árához képest (például a Lunar II. Tigris). A Perth Mint a szokványos befektetési aranyérme prémiummal bocsátja ki a Lunar érméket is, így igencsak figyelemre méltó, hogy ekkora prémium alakult ki néhány nagyon népszerű aranyérme esetén.

A kínai Panda sorozat is félig-meddig ebbe a kategóriába tartozik, azzal a különbséggel, hogy újabban már nem 31,103 grammos, hanem csak 30 grammos Pandákat vernek, azonban a verdei prémiumuk pár százalékkal meghaladja a legnagyobb sorozatban eladott befektetési aranyérméket. A Panda érmékből az 50 gramm, és afölötti súlyú, díszdobozban árult érmék már a verdéből is meglehetősen magas árréssel kerülnek ki, így inkább a numizmatika, mint a befektetési arany témakörébe tartoznak.