Hogyan szűrhetjük ki a hamis aranyat, hogyan vizsgálják be az aranykereskedők a befektetési aranyrudakat és aranyérméket, és milyen gyanús jelekre figyeljünk oda?
Van-e hamis arany forgalomban?
Mint minden értékes dolgot, az aranyat is hamisítják. Mégis összességében valószínűleg jóval kevesebb hamis arany van forgalomban, mint hamis pénz. Ennek oka, hogy a professzionális aranykereskedők olyan műszereket, illetve vizsgálati módszereket alkalmaznak, amelyekkel egyértelműen kiszűrhetőek a hamisítványok. Emiatt nagyon fontos, hogy megbízható helyről vásároljunk aranyat.
Olcsó arany?
Amennyiben valaki rákeres a hamis arany vagy fake gold keresőszavak egyikére, azonnal olyan hirdetésekkel találhatja magát szemben, ahol például pár dollárért árulnak egy feltehetően 10 grammos (kb. 450 dollárt érő) „aranylapkát”.
Hogyan hamisítják az aranyat?
Az aranyat régebben rézötvözetekkel, újabban pedig a rúdba rejtett wolframmaggal hamisítják. A réz az eltérő fajsúlya miatt nagyon könnyen kiszűrhető mérleggel és térfogatméréssel, a wolfram mag észrevételéhez viszont speciális műszerekre (ultrahang vagy mágneses mérleg) van szükség. Mivel a sűrűsége azonos az aranyéval, a klasszikus sűrűségmérő műszerek nem használhatók.
Honnan tudhatom meg, hogy nem hamis-e az arany, amit vettem?
Ha megbízható helyről vesszük az aranyat, akkor nagyon kicsi rá az esély, hogy belefussunk egy hamisítványba. Roncsolásmentes vizsgálatot kérhetünk egy általunk megbízhatónak tartott aranykereskedőtől. Ha bármilyen kétség merül fel, akkor viszont roncsolásos vizsgálatot kell végezni. Ez lehet az aranytömb megfúrása, vagy a legdrasztikusabb módszer az átolvasztás. Hivatalos bevizsgálást Magyarországon a NEHITI végez roncsolásos vizsgálattal, de számos más cég is végez átolvasztást. Ebben szintén segítséget lehet kérni egy aranykereskedőtől.
Roncsolásmentes aranyrúd és aranyérme vizsgálat: ultrahangos aranyvizsgálati módszer
Az ultrahang terjedési sebessége a színarany testben kb. 3200 m/sec, míg a wolframban 5500-6000 m/sec. Az ultrahang tulajdonsága, hogy visszaverődik a szilárd testekről. Azaz, ha a műszerben beállítjuk az ultrahang sebességét az aranyra jellemző mértékre pl. 3240 m/sec-ra, akkor az aranyrúd másik feléről visszaverődő ultrahanggal meg tudjuk mérni az aranyrúd vastagságát. Ennek szobahőmérsékleten azonosnak kell lennie a tolómérővel is mérhető vastagsági értékkel.

Amennyiben kisebb mértéket mérünk, akkor az aranyrúd valamilyen szilárd, az arannyal nem elegyedő magot tartalmaz. Ez feltehetően wolframmag lehet, azaz ilyen esetben indokolt az aranyrudat mélyen megfúrni vagy átolvasztani. A wolfram az arannyal nem elegyedik, mert az arany forráspontja 2970 °C, míg a Wolfram olvadáspontja: 3422 °C. Ha viszont az aranyat rézzel ötvözik, akkor 1 kilogramm ötvözet akár 40-50%-kal nagyobb méretű is lehet, mint ami az 1 kg-os színarany rúdra jellemző, hiszen a réz sűrűsége jóval kisebb, mint az aranyé.
A Good Delivery méretű aranyrudak vizsgálatára nagyobb teljesítményű ultrahangos eszközt használnak, amivel az esetleges belső zárványokat, körbeöntött wolframmagokat képernyőn lehet ábrázolni.
A klasszikus aranyrúdfúrás, amit az anyagminta vételhez szoktak használni, a wolframmal töltött aranyrúd vizsgálatára nem megfelelő, mert az csak kb. 1-2 mm mélyre hatol, és az aranyrúd-hamisítók a wolframmag köré több milliméternyi aranyat szoktak önteni.
Roncsolásmentes aranyrúd és aranyérme vizsgálat: valódiságvizsgálat mágnesmérleggel
Az ultrahangos módszernél újabb módszer a hamis aranyak roncsolásmentes kiszűrésére a mágnesmérleg. Ez a módszer a színarany és a wolfram eltérő mágnesezhetőségén alapul. Az arany enyhén diamágneses (taszítja a mágnest), míg a wolfram paramágneses, így vonzza a mágnest. A mágnesmérleg egy olyan mérleg, amely egy nagy erejű mágnest tartalmaz a mérleg tetején, és ezzel van 0-ra beállítva (tárázva) a mérleg. Ha az aranyrudat vagy aranyérmét az erős mágneses tér fölé helyezik, akkor ez enyhén taszítani fogja a mágnest, ami ezáltal kissé nyomni fogja a mérleget, és ez így alacsony, pozitív értéket fog mutatni. Minden termékre jellemző egy adott méréstartomány. Az erre a célra kidolgozott táblázattal vetik össze a terméket a kereskedők. Ha szennyeződést vagy paramágneses zárványt (pl. wolframot) tartalmaz a termék, akkor a mágnest magához rántja a minta. A módszer ötvözeteknél kevésbé megbízható.
Kell-e fémjeleztetni az aranyrudakat?
Az Európai Unióban, az aranylistás gyártók termékeit nem kell külön fémjellel ellátni. A fentiek ismeretében fölösleges volna fémjeleztetni az aranyrudakat, hiszen a hamisítók a fémjelet is könnyedén ráhamisítanák az aranytömbökre.