Hogyan kalkulálják a befektetési arany termékek árát?
A befektetési arany árának kiszámításakor a színarany tőzsdei árából indulnak ki. Ehhez teszik hozzá a termék előállítási költséget (amennyiért a verdétől meg lehet venni az árut), a szállítási és biztosítási költséget, a tranzakciós díjakat, valamint a kereskedő hasznát.
Abból a célból, hogy a kereskedő kedvezőbb árat mutathasson a weboldalán, előfordulhat, hogy a tranzakciós banki díjakat vagy készpénzmanipulációs-díjakat utólag teszi rá az árra. Az amerikai piacon jellemző, hogy a kereskedő a legjobb árát mutatja (amely csak adott mennyiségű vásárlás felett él), és a webáruházban részletezi a felárakat. Mindenesetre az aranykereskedők nagyon szűk árréssel dolgoznak, a kereskedelmi haszonrés jellemzően 1,5% alatti.
Mi az arany reális ára?
Minél kisebb kiszerelésű egy befektetési aranytermék, az előállítási költség fajlagosan annál többe kerül. Ezért pl. egy 2 grammos lapka előállításának önköltsége akár a 12%-ot is elérheti. A nagyobb kiszerelésű aranyrudak – 250 gramm, 500 gramm és 1000 gramm – előállítási költsége jellemzően 1% alatt van.
Az érméknél sokat számít az éves előállítási darabszám. Az egyunciás aranyérméket érdemes befektetési céllal vásárolni, mert az előállítási költségük versenyképes a rudakkal.
Az előállítási költségre tevődnek még rá a szállítási, biztosítási és tranzakciós költségek, valamint a kereskedő haszna.
Mi az arany árfolyama?
Az arany éppúgy tőzsdei termék, mint a részvények. A bankok és a nagy kereskedőházak 24 órában kereskednek egymással, a hétvége kivételével. Mivel a kereslet-kínálat percről percre változik, ezért az arany ára is folytonosan mozog. A nemzetközi bankok, befektetési alapok és jegybankok által kereskedett 400 unciás, tőzsdei leszállítású aranyrudak árfolyama csak néhány ezrelékkel tér el az elektronikus tőzsdei platformokon kereskedett „papír” arany árfolyamától.
Az arany tőzsdei árfolyama hol található?
A fizikai arany árfolyama másodpercről másodpercre folyamatosan változik, azonban Londonban naponta kétszer, adott időpontban fixálják, rögzítik az árfolyamot. A londoni fixing kitüntetett szerepet kap, mert sok kereskedelmi szerződésben elszámoló árként használják. Ezt londoni idő szerint 10.30-kor és 15 órakor állapítják meg, minden kereskedési napon. Aki az arany folyamatosan változó árát szeretné követni annak érdemes figyelnie a globex tőzsdei aranyárfolyamot.
Miért változik állandóan az arany ára?
Az arany árfolyamát leginkább a kereskedelmi tranzakciók, illetve a tőzsdei spekulánsok mozgatják rövid távon. A kereslet és kínálat aránya folyamatosan változik, és ez hatással van az árra. Hosszabb távon a nemzetközi kamatok, az inflációs várakozások, a dollár ereje, a kötvény és a részvénypiac várható hozamai alakítják az árát. Az arany esetében a piaci félelmek emelhetik az árat, hiszen az arany mindig is menedékeszköznek számított. Éves szinten 12-16% eltérés mutatkozik a minimum és maximum aranyárfolyam közt, és ez teljesen szokványosnak számít.
A magyar forintban kifejezett aranyárfolyamra a dollár/forint keresztárfolyam is hatással van. Gyakori eset, hogyha a dollár erősödik az euróval szemben, akkor az arany kissé gyengül a dollárral szemben, de ez nincs kőbe vésve, mivel a korrelációk is folyamatosan változnak.
Miért drágább a Panda, mint a Bécsi Filharmonikusok aranyérme?
Ez az előállítási költségtől és a pénzverde által alkalmazott árpolitikától függ. A legolcsóbb érméket (Krugerrand, Bécsi Filharmonikusok, Maple Leaf, Kenguru) igen nagy mennyiségben verik, ezért a verdének már kisebb árréssel is megéri forgalomba hoznia őket. A Panda árfekvése magasabb, mert a mennyiség kisebb, és a verde feljebb pozícionálja a terméket.