Gyakori kérdések egyéb aranybefektetési lehetőségekről

Ékszert érdemes venni vagy befektetési aranyat?

Az ékszer fazonárat és áfát is tartalmaz, ezért nem helyettesíti a befektetési aranyat. Abban az esetben, ha valaki törtarany árban tud ékszerhez jutni, akkor érdemes befektetésként is tekinteni rá.

Miért nem jó befektetés a törtarany?

A törtarany felvásárlás kényes téma: nagyon kell hozzá érteni, ezért kezdőknek nem javasolt, hogy „piacon” vagy magánszemélytől vegyenek törtaranyat, hiszen sok a trükk. Ráadásul hiába tudjuk grammárra visszaszámolva olcsón megvásárolni, a befektetési arany akkor is többet ér néhány százalékkal, mert a törtaranyból befektetési arannyá való átalakítás költségével számolni kell.

A fizikai arany vagy a bankbetét jobb?

Ha bankbetétként elhelyezünk egy összeget, akkor a bank azt ki fogja hitelezni egy vállalkozásnak, vagy személyi kölcsön formájában magánszemélynek. Amennyiben a gazdaság rosszra fordulásával a hitelt felvevő vállalkozások, magánszemélyek csődbe mennek, a bank is veszélynek van kitéve, így a betétünket esetleg nem fogja tudni visszafizetni. Ilyenkor csak a betétbiztosításra vagy az állam megmentő szerepére számíthatunk. Az arany viszont önmagában hordozza az értékét, és ha birtokon belül vagyunk, akkor krízishelyzetben is számíthatunk az értékállóságára. Ezért a bankbetét mellett a fizikai arany tartása is feltétlenül indokolt.

Papírarany vagy fizikai arany

A nemesfém-kereskedő szakma papíraranynak nevezi az értékpapírosított aranybefektetési konstrukciókat. Ezek az ún. arany ETF vagy ETP értékpapírok, amelyek lehetnek fizikai arannyal fedezettek, vagy csak az arany tőzsdei árfolyamát követő értékpapírok. A fizikai arannyal szemben előnyük, hogy az adásvételük egyszerű egy brókercég vagy bank értékpapírszámláján keresztül, nagy hátrányuk viszont, hogy pont azt a „beépített védelmet” nem hordozzák, amit egy fizikai aranybefektetéstől elvárhatunk. Azaz amennyiben a bankrendszerben problémák támadnak, és csődbe megy a brókercég vagy a bank, ahol az értékpapíraranyunkat tartjuk, akkor csak a BEVA kártalanítására számíthatunk.

Valójában tehát a papíraranyba akkor érdemes fektetni, ha az arany árfolyamára vonatkozóan spekulatív ügyletet szeretnénk kötni, ha az arany által nyújtott biztonsági tartalék funkciót is igényeljük, akkor csakis a fizikai aranybefektetés jöhet szóba.