Az arany előállítása egy rendkívül komplex és izgalmas folyamat, kezdve a bányanyitással, majd a kitermeléssel és végül a finomítással.
A bányanyitás előkészítése
A bányanyitás az adott terület geológiai vizsgálatával kezdődik, arany előfordulásának jeleit keresve. A terepgeológusok megvizsgálják a felszínen lévő kőzeteket, és regionális geológiatérképet szerkesztenek. A következő lépés a bányanyitás szempontjából a perspektivikusnak tűnő területeken való geofizikai és geokémiai vizsgálatok elvégzése. Geofizikai vizsgálatokkal képesek a földfelszín alá hatolni, majd 3 dimenziós térképet létrehozni. Azonban a föld alatti érctestek kiterjedésére és fémtartalmának meghatározására hitelesítő fúrásokat kell végezni. Az aranybányászat előkészítésének, beruházásainak kezdeti költségei általában hosszú évek alatt térülnek csak meg. Általánosságban 5-10 évet lehet erre nyugodtan számolni, de persze ez sok egyedi tényezőtől, a bánya adottságaitól is nagyban függ.
Amennyiben a fúrások eredményének kiértékelése után is pozitív a kép, és úgy tűnik, hogy érdemes aranybányát nyitni a szóban forgó területen, elkészíthető a megvalósíthatósági tanulmány. Ehhez még több és pontosabb fúrást kell végezni, hogy véglegesíthető legyen a fúrások kiértékelésével kirajzolódó 3 dimenziós érctest, a föld alatti arany előfordulási térképe, és hogy a bányatervhez szükséges számításokat el lehessen végezni.
Majd környezetvédelmi és társadalmi hatástanulmányt kell végezni, valamint a vezetők és a terület lakosságának bevonásával párbeszédet kell lefolytatni. Ekkor adható be az engedélykérelem a bányanyitásra, amely a rekultivációs tervet is tartalmazza. A bányaengedély kiadását követően kezdődhet a kitermelés.
Az effektív aranybányászat megkezdése
Kitermelési és robbantási terv
A fejezet végén megtekinthető film egy felszíni bányát mutat be, ahol a robbantást kivitelező robbantómesterek a furatokba helyezik a robbanóanyagot, majd a szirénajelzést követően végrehajtják a láncrobbantást. Egyszerre csak egy blokkot robbantanak. A labormérések alapján alakítják ki a kitermelési és robbantási tervet. Az érc nemesfémtartalma és kémiai jellemzői alapján (pl. ha szulfidokat is tartalmaz a kőzet) sorolják be egy-egy blokkba a robbantandó kőzetet.
A jövesztett kőzeteket az érctartalmuk alapján szortírozzák deponálandó meddőkre, kis érctartalmú vagy magasabb érctartalmú kőzetekre.
A kitermelési tervre hatással lehet az arany árfolyama is, hiszen, ha a kitermelési költség szintje alá esik az arany ára akkor ideiglenesen nem éri meg feldolgozni a kis nemesfémtartalmú kőzeteket, hanem ilyenkor inkább a bánya legjobb területein végeznek kitermelést, és a többi területet pihentetik, vagy deponálják a kevésbé jó kőzeteket egy későbbi feldolgozás céljából.
A kőzetek kezelése
A kisebb érctartalmú kőzeteket cianidos átitatással kezelik és az átszivárgó folyadékot – mely komplex oldatba viszi az aranycianidot – felszíni tárolókba gyűjtik (ez utóbbit nem mindenütt engedélyezik ma már) a további feldolgozás előtt. Ezt követően az oldatot szénnel telítik, ami magához köti az aranycianid szemcséket majd kezdődhet a következő feldolgozási fázis.
Ércfeldolgozás
A nagy nemesfémtartalmú kőzeteket közvetlenül az őrlőbe viszik, és (zárt rendszerű) cianidos kezelésnek vetik alá, hogy aranycianid komplex formájában oldatba vigyék a nemesfémet. Ha magas az érc szulfid tartalma, akkor előbb nedvesen őrlik, majd az ércet autoklávban pörkölik, hogy a nagy nyomás és az oxidációs hevítés hatására a szulfidos kötésből szabadulni tudjon az arany. Ez az előfeldolgozás a cianidos eljárás előtt.
Koncentrálás, kiválasztás
Végül az összes korábbi folyamat egyesül a további feldolgozás során. A folyékony, nagy nemesfémtartalmú iszapot centrifugában koncentrálják. Ekkor még az aranycianid szemcsék karbonrészecskékhez vannak tapadva. A végső lépés az arany elektrolitoldatba vitele, és az arany, ill. ezüst kiválasztása a katódon elhelyezett hálón.
Elkészült a Doré Rúd
Ezt követően készíthető el a bányatársaság kohójában a bánya végterméke, az ún. dore bar, amely körülbelül 85%-ban aranyat és 15%-ban pedig ezüstöt és egyéb anyagokat tartalmaz. A doré rudakat európai finomítókba küldik, amelyek aztán majd szeparálják és finomítják a rudakban lévő fémeket. Ha a bánya kimerül, akkor következhet a rekultiváció. Az aranybányászat életciklusa ennek megkezdődésével lezárult, körbeért.
Goldtresor Online Nemesfém-Kereskedő Platform
Tudtad, hogy nálunk könnyű, gyors és biztonságos az arany, ezüst adás-vétele?
Eldöntheted, online kereskednél, vagy inkább elhozod tőlünk fizikai formában a befektetési aranyat, ezüstöt. Ez a te döntésed, ahogy épp a stratégiád megkívánja.
Sőt, platinát, palládiumot is tarthatsz, s kereskedhetsz velük, akár otthon a kanapéról, 0-24 órában.
Profi és kedves csapatunktól bátran kérdezhetsz emailben: support@goldtresor.com.
Itt találod a részleteket:

Newmont, Nevadai bányája (Videó)
A lentebbi részletes kisfilm a világ egyik legnagyobb aranybánya-társaságának (Newmont) a nevadai bányájában készült, és szemléletesen mutatja be egy aranybánya nyitását, működését, az ércfeldolgozást, továbbá a doré rudak (a bányát elhagyó végtermék) öntését. A folyamatok és a használt eljárások az adott bányára, vagyis érckészletre optimalizáltak, így egy másik bányában ettől kissé eltérő feldolgozási módszerekkel találkozhatnánk.
Reméljük, segített összefoglalónk az aranybányászat főbb mozzanataiba jobban belelátni. Weblapunkon számos egyéb érdekességet és aktualitást találsz a befektetési nemesfémek világából. Ha nem találsz választ egy kérdésedre, vagy szeretnél befektető ügyfelünkké válni és hatékonyan kereskedni nemesfémekkel online vagy személyesen, keress minket bizalommal!
További tudnivalók az aranybányászatról a Wikipedián.