Cégkockázat – A megfelelő aranykereskedő kiválasztása

A megfelelő aranykereskedő megtalálásával minimalizáljuk az arany vásárlás és nemesfém tárolás esetén felmerülő cégkockázatokat, ezért erre érdemes kiemelt figyelmet fordítani.

Az áron túl, avagy ki megbízható aranykereskedő?

Az átlagos aranykereskedők közel egyforma árréssel dolgoznak. Itt is igaz, hogy a túl kedvező árak gyanúsak lehetnek (nincs akkora árrés, ami stabilan fenntarthatóvá tenné az aranykereskedő üzletmenetét).

Magyarországon 2011-2012-ben, amikor a befektetési aranyért szinte sorban álltak az emberek, több botrány is volt. A kereskedő mesterségesen olcsó árakkal bevonzotta a gyanútlan áldozatokat, majd mikor épp sok pénz volt nála „lehúzta a rolót”.

Sokan 1%-kal kedvezőbb árért a pénzük 99%-át kockára teszik, miközben az aranybefektetés időhorizontja átlagosan 8-10 év. A megbízható aranykereskedőt leginkább személyesen tudjuk kiválasztani, vagy pedig a honlap tartalma, és az interneten elérhető, fajsúlyos referenciák segítségével. Megéri rászánni az időt az alapos tájékozódásra. Ha árproblémánk van, érdemes jelezni a kereskedőnknek, hiszen lehet – különösen nagy tétel esetében –, hogy jobb árat is lehet kérni, mint ami a honlapon van.

Kinél és hol érdemes aranyat venni/tárolni?

A befektetési arany vásárlásakor gyakran bizalmi kapcsolat alakul ki a vásárló és az aranykereskedő közt. Minden ügyfél igényli a diszkréciót, mert a személyes adatok védelme és a biztonság kiemelt fontosságú. Az árfolyam is fontos, de az egyéb szolgáltatások (pl. tanácsadás, ügyfélkiszolgálás minősége, kézben vitt értékek biztonsága, stb.) szintén kulcsfontosságúak.

Az arany tárolásához még nagyobb bizalomra van szükséges a nemesfém-kereskedő és az ügyfél között, mint egy egyszerű adásvétel esetén.

Létezik-e betétbiztosítási vagy befektetésvédelmi garancia fizikai arany befektetésre?

A jelenlegi hazai – és egyúttal az európai uniós – szabályozás szerint a fizikai arany nem minősül tőkepiaci befektetési eszköznek, így a magyar nemesfém-forgalmazók sem tartoznak az MNB engedélyezési és ellenőrzési hatáskörébe. Mivel az aranykereskedők nem hitelintézetek vagy pénzügyi szervezetek, így az ezeknél a cégeknél lévő ügyfélpénzt nem védi sem az értékpapír befektetéseket fedező BEVA, sem a bankbetéteket biztosító OBA.

A letétben lévő aranyat az aranykereskedők biztosítóval szokták biztosíttatni, vagy pedig a trezorszolgáltató biztosítása kiterjed az aranykereskedő által ott tárolt készletre is. Ennek a biztosításnak az igazolása (evidence of insurance) gyakran elérhető a letéti őrzést is vállaló aranykereskedő weboldalán.

Panaszkezelés – Kihez fordulhatunk, ha baj van?

Komolyabb befektetés esetén – mielőtt az aranykereskedő céggel üzleti kapcsolatot létesítünk – célszerű leellenőrizni, hogy van-e NEHITI által kiadott tevékenységi engedélye a cégnek (PR kóddal kezdődő négyjegyű számot keressünk). Főként internetes kereskedelem esetén nem árt elővigyázatosnak lenni. Ha nincs engedély, akkor célszerű rögtön bejelenteni a vállalkozást közvetlenül a NEHITI-nek. Az arany-ékszer engedélyes cégek listája szintén erről az oldalról érhető el.

Magyarországon a nemesfém-kereskedő cégek többsége kis szervezettel rendelkező cég, ezért kisebb panasz esetén célszerű közvetlenül a cég vezetőjéhez fordulni e-mailben, ugyanis, ha valamelyik alkalmazott hibázott, nem biztos, hogy odakerül az információ a cégvezetőhöz. Mivel normális ügymenet esetén nagyon kevés a panasz, ezért a cégvezetőnek értékelnie kell, hogy közvetlen visszacsatolást kap az ügyfelektől. Csak néhány olyan nagyobb ékszerkereskedő vagy (zálogházakat is üzemeltető) aranykereskedő cég van, ahol nagy a szervezet, és ezért külön panaszkezelési osztályt állítottak fel. Ilyen esetben a panaszt oda kell címezni.

Ha viszont nem kapunk kedvező választ, és úgy érezzük, hogy nekünk van igazunk, akkor a fogyasztóvédelemhez fordulhatunk, mint minden más kereskedővel kapcsolatos panasz esetén. Jellemzően mik lehetnek ezek? Megtévesztő árazás, sérült termékcsomagolás (a kereskedő nem hajlandó együttműködni), félrevezető tájékoztatás vagy reklám, stb.

Ha nem egy szokványos kereskedővel kapcsolatos panaszról van szó, hanem bűncselekmény gyanúja merült fel, akkor a szokásos rendőrségi feljelentést kell tenni a kereskedő boltja/székhelye szerinti illetékes rendőrségen.

Az „aranyos trükkök” kategóriájában felsorolt tevékenységek közül a „kamatos arany” és a „zugzálogház” bejelentésének az MNB-hez kell megérkeznie.