Hogyan működik az arany biztosított tárolása aranykereskedő cégeknél, milyen előnyei vannak a nemesfém letéti őrzésnek és milyen garanciákat kapunk a letétben őrzött aranyunkra?
Arany tárolása nemesfém-kereskedőnél
Számos nemesfém-kereskedő kínál letéti őrzési szolgáltatást. Ez a szolgáltatás nem azonos a Hitelintézetekről szóló törvényben (2013. évi CCXXXVII. törvény a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról) szabályozott pénzügyi letétkezeléssel, amely MNB-engedélyköteles tevékenység, és nem azonos a széfszolgáltatással sem, ami szintén MNB-engedélyhez kötött. A nemesfém-kereskedő nem adhat külön-külön széffiókot az ügyfeleinek, amit tőle függetlenül azok bármikor kinyithatnak, mert a széfszolgáltatás pénzügyi szolgáltatásnak minősül.
A nemesfém letéti őrzést a Polgári Törvénykönyv szabályozza (2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről). A letét lehet egyedi letét, amikor minden ügyfél vagyona külön-külön dobozban van, vagy gyűjtő letét, amikor az ügyfelek vagyona csak a cég vagyonától van elkülönítve, de egymásétól nem.
A szolgáltatás minősége és biztonsága nagyban függ attól, hogy melyik cég nyújtja azt. A cégnek saját trezort, páncéltermet kell kialakítani a Magyar Biztosítók Szövetsége, MABISZ előírásai alapján. A páncélszekrényekre szintén létezik MABISZ-minősítés. Komolyabb biztosítás csak úgy köthető nemesfémre, ha a trezor a MABISZ előírásai alapján lett kialakítva: a nemesfémet a biztosítás értékhatáráig MABISZ-előírásoknak megfelelő páncélszekrényekben tartják, és a biztonsági felügyelet is megoldott. Ha a biztosítás nagyságrendje nő, akkor a biztosító előírja a biztonsági szint növelését, ami még több beruházást jelent az aranykereskedő cég részéréről. Ezért, ha kétség merül fel azzal kapcsolatban, hogy van-e a cégnek biztosítása az aranykészletre, akkor érdemes a cég honlapján megkeresni a cég nevére szóló és a biztosító által kiadott nyilatkozatot a biztosítás fennállásának tényéről, vagy elkérni azt az aranykereskedőtől.
Azt sem árt felmérni, hogy a cég üzleti modellje egyáltalán tartalmaz-e akkora árrést, hogy a cégnek megérje aranytárolással foglalkoznia. A trezor kialakításának költségével nem is számolva: legalább éves 3 ezreléknyi díjat be kell szednie a szolgáltatónak, hogy minimális nyereségre tehessen szert. Ezért azon cégek, amelyek ennél kevesebbet kérnek, vagy „kamatot” ígérnek az aranyát betároló ügyfélnek, kerülendőek.
https://www.internationalvault.com/products/vault_doors/modular-vault-door-excalibur.aspx
http://www.vaultstructures.com/assets/round-vault-door-brochure.pdf
http://www.vaultstructures.com/round-vault-door.html
Nemesfém tárolása, letéti őrzése nagybiztonságú trezorban
Az aranytárolás legbiztonságosabb módja az erre a célra épített nemesfémtároló warehouse-ban való tárolás. A Londoni Nemesfémpiaci Szövetség (LBMA) tagjai közül az alábbi cégek foglalkoznak nemesfémtárolással, melyek közül 4 értékszállító, készpénzlogisztikai cég: Brinks, G4S Cash Solutions, Malca-Amit és a Loomis International Ltd., három pedig nagy, nemzetközi bank, akik arany klíringgel is foglalkoznak: HSBC, ICBC Standard Bank és JP Morgan.
A szóban forgó cégek nemcsak Londonban, hanem a világ több pontján is kialakítottak nemesfémtároló trezorházakat, és a nemesfémkészleteket az értékszállítmányozó részlegük mozgatja a trezorok között. A Loomis például több kontinensen, számos országban szolgálja ki ügyfeleit.
A trezorszolgáltató cégeknél a bányák, nemesfém-finomítók, nemesfémmel is foglalkozó bankok és nagyobb aranykereskedő cégek nyitnak számlát, és a nemesfémekkel úgy tudnak kereskedni, hogy azok sok esetben el sem hagyják a trezort.
Mivel a számlanyitáshoz egy meglehetősen nagy betárolási minimum tartozik, ezért magánszemélyek csak nagyon ritkán veszik közvetlenül igénybe a trezorálást, inkább mint a számlával rendelkező aranykereskedő cég ügyfelei tudnak részesülni a szolgáltatásból.
A nemesfémtároló cég nagy összegű biztosítással rendelkezik, amelyből annyit allokál a nála számlát nyitott ügyfélre, amennyit az dollár egyenértékre átszámított összegben kifejezve nála tart. Ily módon a biztosított érték skálázható. A trezorszolgáltató folyamatosan nyilvántartja, hogy melyik ügyfél hány uncia aranyat tart nála letétben, azaz minden időpillanatban bizonyítható, hogy mennyi a letéti arany és az egyéb nemesfém készlet.
A letétből bármilyen kis mennyiség kikérhető, viszont a ki- és betárolási díjat ki kell fizetni a trezorszolgáltató részére.
Egy helyen vagy több helyen? – Tárolási praktikák
Az arany önmagában hordozza értékét, ez a legnagyobb előnye. Megőrzéskor ugyanez a tulajdonság viszont hátrány, mert ha elvész, nem lehet pótolni. Ezért legjobb több helyen tartani. Otthon csak keveset, és természetesen úgy, hogy csak a legmegbízhatóbb rokonok tudjanak róla.
A többi nemesfémet érdemes banki széfben, vagy pedig a megbízható partnerként elfogadott aranykereskedő által kínált tárolási szolgáltatásként igénybe venni.
Érdemes egy előre megírt és leplombált, majd a családi ügyvédnél vagy közjegyzőnél letétbe helyezett dokumentumban leírni, hogy milyen szolgáltatóknál őriztetünk aranykészletet, így az örökösök a többi befektetéshez hasonlóan tudomást szerezhetnek erről.
Széfszolgáltatás itthon
Magyarországon nincsenek felkészülve a bankok arra, hogy speciálisan aranytárolással kapcsolatos szolgáltatást nyújtsanak. Az aranykészletre legtöbbször nem lehet az értékének megfelelő nagyságú biztosítást kötni, és nem lehet bizonyítani, hogy egy adott pillanatban bent van-e az arany a széfben vagy sem.
A banki széfben való tárolás minden hátránya ellenére mégis biztonságosnak nevezhető Magyarországon, hiszen nagyon kevés banki széfet érintő esemény történt az elmúlt években.
Ezüst, platina, palládium tárolása vámszabadterületen
Az áfás nemesfémek esetében legelterjedtebb a vámszabadterületi tárolás. Ennek London és Zürich a legnagyobb európai központja. A vámszabadterületi nemesfémtárolás előnye, hogy ameddig az áru nem lép be az adott ország vagy az Európai Unió területére, a vámoltatási és áfafizetési kötelezettség nem áll fenn. A nemesfém-kereskedő számlát nyit egy olyan trezorszolgáltatónál, aki nyújt vámszabadterületi tárolást is. A nemesfém-kereskedő az ügyfelei által nála tárolt áfás nemesfémeket (ezüst, platina, palládium) vámszabadterületen tárolja, a trezorszolgáltató cég értékbiztosított trezorjában. Amennyiben az áru (ezüsttömbök és ezüstérmék, platinatömbök és platinaérmék, palládiumtömbök és palládiumérmék) az ügyfél kérésére kikerül a vámszabadterületről, a vám elé állítást le kell folytatni, és az áfát meg kell fizetni. A nemesfém-kereskedő a vámszabadterületen letárolt ezüstrudak, platinarudak és palládiumrudak fedezetével fizikai ezüstszámlát, platinaszámlát vagy palládiumszámlát vezethet az ügyfelei részére (az aranyszámlához hasonlóan).
Aranyszámlavezetési szolgáltatás
Fizikai arannyal fedezett aranyszámlát nemesfém-finomítók és aranykereskedő cégek vezetnek ügyfeleik részére.
Az aranyszámla az aranykereskedelem legdinamikusabban fejlődő területe, ezért a World Gold Council újabban ajánlásokat vezetett be, amelyeket egyre több cég fogad el magára nézve betartandó előírásként, így várhatóan ezek a folyamatosan fejlődő szabályzatok piaci szabványokká válnak a jövőben.
Az aranyszámla lehetőséget biztosít az ügyfelek részére, hogy akár már 1 grammnyi (jelenleg kb. 40 euró értékű) aranyat is költséghatékonyan tudjanak megvásárolni. Az ügyfelek aranya ún. gyűjtőletétben van (nincs külön-külön dobozolva az egyes ügyfelek nemesféme, hanem csak az elszámoló szoftverben van elkülönítve), de az összesített ügyfél aranyszámlák egyenlegének megfelelő fizikai arany (jellemzően nagyobb kiszerelésű aranyrudak formájában) a megjelölt tárolóhelyeken rendelkezésre áll, azaz 100%-os nemesfém-fedezettség van. A nemesfémszámlán összegyűjtött arany, fizikai aranyrúd formájában többféle kiszerelésben is lehívható, a gyártási költség egyidejű megfizetésével. Az arany meglétét a nemesfém-kereskedő auditora köteles bizonyos időszakonként vagy szúrópróba-szerűen ellenőrizni.
A nemesfémszámla vezetési tevékenység jogilag áruadásvételnek számít, éppen úgy, mint a nemesfém-kereskedelem. Az aranyszámlán történő adásvétel áfamentességét az áfatörvény szabályozza.
236. § (1) Mentes az adó alól a befektetési arany értékesítése, közösségen belüli beszerzése, valamint importja, ideértve
a) a befektetési aranyat képviselő okiratokat (tanúsítványokat), amelyek kiutalt vagy ki nem utalt aranyra, illetőleg aranyalapon vezetett számlán történő kereskedésre vonatkoznak;”
Informatikai biztonsági követelmények szempontjából az aranyszámla-vezetés nem különbözik egy online bank előírásaitól, így csak nagyon tőkeerős cégek engedhetik meg maguknak a kifejlesztését.
Az alkalmazott technológia, a rendszerarchitektúra és az adatmentési procedúrák mind a biztonságot szolgálják, de ezen túl a rendszert szabályos időközönként teszteltetni kell rendszerbiztonságban jártas informatikai mérnökökkel, akik vizsgálják a szoftvert betörés- és adatbiztonság szempontjából.
A rendszernek éjjel-nappal elérhetőnek kell lennie, minden munkanapon. Az alkalmazott aranyszámla árrés nagyon gyakran 1% alatt van, már akár 1 grammnyi vásárlás/eladás esetén is. Az aranyszámla vezetési szolgáltatás magában foglalja a nemesfémletéti őrzési szolgáltatást is, gyakorlatilag annak elválaszthatatlan része. A nemesfém-kereskedő a biztosítási költségeit arányosan terheli ki az ügyfelekre olyan arányban, amennyi aranyat nála letétben tartanak. Ennek mértéke az éves fél százalékot nem szokta meghaladni az arany tekintetében, azaz pl. 10.000 euró értékű letétben lévő arany esetén évi 50 euró a tárolási díj/biztosítási költség. Így érthető, hogy az aranyszámla-vezetési szolgáltatás mind a banki széfszolgáltatással, mind a brókercégeknél elérhető ún. papírarany befektetési konstrukciókkal is versenyképes.
Az aranyszámlákon lévő arany letéti őrzője a nemesfém-kereskedő cég, viszont jogilag a letétet a saját vagyonától elkülönítetten kell kezelnie (allocated gold account), mert az arany tulajdonjoga az ügyfeleké. Ez biztosítja, hogy a cég megszűnése vagy felszámolása esetén sem nyújthatnak be igényt a hitelezők az ügyfelek tulajdonát jelentő nemesfém készletre.