Tudja meg hogyan működik a befektetési arany és más nemesfémek vásárlása és eladása személyesen, biztosított házhoz szállítással, ismerje meg a nemesfém tárolási lehetőségeket és az aranykereskedő cégek további szolgáltatásait.
A teljes nemesfémes szolgáltatási paletta
Befektetési aranyat és más nemesfémeket vásárolhatunk egy aranykereskedő boltjában (személyesen), vagy az általa üzemeltetett online webáruházban is. Amennyiben aranyszámlát szeretnénk nyitni, akkor azt – hasonlóképp a korábbi példához – mind személyesen (a szolgáltató telephelyén), mind pedig személyes jelenlét nélkül (online számlanyitással) is megtehetjük.

A többi termékhez, szolgáltatáshoz hasonlóan a nemesfémek kereskedelme is egyre inkább az interneten zajlik. Természetes, hogy az ügyfél egyetlen számla nyitásával szeretne hozzáférni az összes nemesfémes szolgáltatáshoz, és az is jogos elvárás, hogy mindezt bármikor, kényelmesen, otthonról tehesse meg, valamint, hogy minden lényeges adatot és dokumentumot valós időben láthasson.
A nemesfémes szolgáltatások köre
- arany, ezüst, platina, palládium érme és rúd adás-vétele
- nemesfémek értékbiztosított letéti őrzése, tárolása
- aranyszámla és más nemesfémszámla vezetési szolgáltatás
- rendszeres arany, ezüst megtakarítási program
A nemesfém-befektetők biztonsága az első
Az ügyfelek biztosak kívánnak lenni abban, hogy:
- mindig megfelelő minőségű árut kapnak
- előrefizetés esetén is nyugodtak lehetnek afelől, hogy hozzájutnak az áruhoz
- az aranykereskedő boltja optimálisan megközelíthető és biztonságos
- a személyes adataik nem kerülhetnek illetéktelen kezekbe
- az aranykereskedő akkor is elérhető lesz, amikor majd szeretnék eladni az árut
A letéti őrzés, az aranyszámla-vezetés, illetve a nemesfém-megtakarítási konstrukciók esetén további biztonsági szempontok is előtérbe kerülnek:
- a nemesfém-kereskedő rendelkezzen megfelelő – kifejezetten az aranykészletért garanciát vállaló – biztosítással (a nála elhelyezett arany értéke szerint)
- az aranykereskedő által igénybe vett trezorszolgáltatók közismert és elismert cégek legyenek az aranytárolás területén
- az aranykereskedő belső szabályzatai és eljárásrendjei megfelelően szabályozzák, hogy kik és milyen feltételekkel férhetnek hozzá az aranykészlethez
- az aranykereskedő szoftverei és adatai tökéletesen védettek legyenek, az adatvesztés elkerülése érdekében
Kedvező árazás: az aranybefektetők kedvence
A fizikai aranybefektetés akkor számít kedvező árúnak, ha az összes felmerülő költséget is figyelembe véve, a többi befektetési lehetőséggel összevetve is versenyképes alternatívát kínál. Ha például az aranybefektetést a befektetési alapokkal vagy az ingatlanvásárlással hasonlítjuk össze, akkor – a közhiedelemmel ellentétben – a fizikai arany vásárlása egyáltalán nem számít drágának. Nagybefektetőknek elérhetőek a kedvező árrésű, nagyobb rudak, kisbefektetők pedig az aranyszámla segítségével „nagykereskedelmi” áron vehetnek igénybe fizikai arany megtakarítást.
Az aranybefektetés időhorizontja minimum 5-10 év, ezért az adásvételi árrést vissza kell osztani a tervezett befektetés időtartamával. Az aranybefektetés az ingatlantól eltérően személyes törődést nem igényel.
A fizikai aranybefektetés költségei nagyon egyszerűen kiszámíthatóak. Ezzel szemben, ha értékpapírokat, befektetési alapokat vásárlunk, már az egy kihívás, hogy az összes létező költséget felmérjük. Az értékpapírosított arany konstrukcióknak például az alapkezelési díja akár számottevően magasabb lehet, mint a széfbérlési díj és akkor még nem is beszéltünk a brókeri díjakról, számlavezetésről, állománydíjról stb.
Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy a befektetési eszköz vásárlásának, eladásának és tartásának költsége csak egy szempont a sok közül, hiszen hiába olcsó az állampapír vagy az ingatlanalap megvásárlása, előfordulhat, hogy pont, amikor a legjobban szükség volna a pénzre, felfüggesztik az adott alaptípus forgalmazását, vagy teljesen illikviddé válik akár a teljes állampapírpiac is (emlékezzünk, mi történt 2009-2012 között).
Kényelmi szempontok: a hozzáférés
Az ügyfelek ideje felértékelődött. A személyes megjelenést igénylő aranybefektetést ma már egyre többen érzik kényelmetlennek. Erre nyújtanak megoldást az interneten elérhető aranykereskedelmi és egyéb nemesfémekkel kapcsolatos szolgáltatások.
Az ügyfelek igénylik, hogy egy rendszeren belül a különböző szolgáltatások könnyen és gyorsan átjárhatóak legyenek, és szükségük van a rendszer mobiltelefonon való egyszerű kezelhetőségére.
Biztonsággal állítható, hogy a jövő útja erre vezet, de az ügyfél és az aranykereskedő bizalmi kapcsolata hosszú távon is megmarad, ennek pedig része a személyes kapcsolatfelvétel lehetősége és (még jó darabig) a készpénzes ügyletek is.
Nemesfémek adásvétele személyesen és online – Mit várhatunk el a kereskedőtől?
Nagyobb összegű aranybefektetés esetén a személyes, prémium kiszolgálás része, hogy az első vásárláskor az aranybefektetés alapjait bemutató, mintegy 10-20 perces beszélgetés, konzultáció előzi meg az üzletkötést. Ennek során az érdeklődőnek kielégítő választ kell kapnia többek között az arany minőségére, gyártójára, tisztaságára vonatkozó kérdéseire és a visszavásárlás feltételeire, továbbá a különböző befektetési arany termékek bemutatására is sor kerülhet. Az érdeklődő kérhet tájékoztatást előzetesen e-mailben és telefonon is, ezzel is elősegítve az igényeinek legmegfelelőbb cég kiválasztását.
Vásárlás történhet készpénzért vagy átutalással, a forinton kívül általában euróban és dollárban is lehet aranyba fektetni. Eladáskor lehet kérni, hogy az aranykereskedő cég átutalással vagy készpénzzel egyenlítse ki a befektetési arany árát, sőt, gyakran választható az euróban vagy dollárban történő kifizetés is.
Az arany vásárlásakor az aranykereskedő minden esetben köteles számlát kiállítani, amin szerepelnie kell a vevő nevének és címének, a megvásárolt termék(ek) árának, valamint sorszámozott aranyrudak vásárlása esetén lehet kérni az aranyrudak sorszámainak rávezetését a számlára, bár ez utóbbi nem törvényi előírás.
Amennyiben az ügylet nem készpénzes, a kereskedő az ügyféllel adásvételi szerződést szokott kötni, amiben rögzítésre kerülnek a lényeges feltételek.
Eladásnál nem kötelező a számlát bemutatni, azonban érdemes megőrizni, mert az eladás utáni nyereségadó alap – amennyiben nyereséges volt az üzlet – számításánál szükség lehet rá.
Utalásos kifizetésnél vezessük rá a szerződésre a bankszámlaszámunkat, és alaposan ellenőrizzük helyességét. Ha nem online rendszerben, hanem személyesen történt az üzletkötés, minden esetben ragaszkodjunk egy, a cég által aláírt példányhoz az adásvételi szerződésből, amelyen szerepel az eladandó aranyrúd, aranyérme átvételének ténye is. Eladáskor az aranykereskedő irodájában kell megjelenni, vagy bekülde(t)ni a terméket. A kereskedő ingyenesen és roncsolásmentesen megvizsgálja a terméket, és ha mindent rendben talált az aranyérmével vagy aranyrúddal kapcsolatban, akkor azonnal kiegyenlíti a vételárat. A vételár megállapítása történhet az eladás pillanatában érvényes piaci ár alapján, illetve előzetesen, telefonon vagy online leadott eladási megbízással rögzített áron.
A nagyobb Közép-európai aranykereskedők mind beszélnek angolul, így akár telefonon is adhatunk le megbízást. A legtöbb aranykereskedőnél online is adhatunk vételi vagy eladási megbízást befektetési aranyra. A nem azonnal teljesülő megbízásoknál – pl.: internetes megrendelőlap beküldés, átutalásos előrefizetés utólagos átvétellel/kiszállítással – ügyeljünk a cég árképzési politikájára, és lehetőség szerint olvassuk át a szerződési feltételeket. A korrektül működő aranykereskedők a telefonon bemondott, és interneten közzétett, a piaci árképzést követő árfolyamokon visszaigazolják és megkötik az üzletet, és egyúttal rögzítik az eladási vagy vételárat. Ez azt jelenti, hogy utólag az ár – hiába megy el a piac bármely irányba – nem módosul sem felfelé, sem lefelé, ami nagyban megkönnyíti a teljesítést mind az ügyfél, mind a kereskedő számára.
Ez ugyanakkor kockázatot jelent az előzetes árfixálást vállaló aranykereskedő cég számára, ugyanis a fixálás pillanatában az aranykereskedő az eladott mennyiségnek megfelelő aranyat megvásárolja, vagy fedezeti ügyletet köt rá a piacon, és olyan esetben, ha az ügyfél egy nagyarányú árfolyamesés miatt elállna az üzlettől, az a kereskedőnek komoly veszteséget jelenthet. Ezért a kereskedők az ÁSZF-jükben le szokták írni, hogy üzletkötés után az elállás csak a keletkezett kár megtérítése esetén lehetséges.
A legmodernebb internetes rendszerek már kiküszöbölik ezt a problémát, mert ha az aranykereskedő rendelkezik egy online bankhoz hasonló rendszerrel, akkor az ügyfelei bankkártyával vagy gyors átutalással be tudnak utalni pénzt és azt azonnal aranyra tudják váltani, akár többféle devizával szemben is, gyakorlatilag éjjelnappali nyitvatartás mellett. Sőt, az ügyfelek a megvásárolt árut tartós letétbe is helyezhetik a kereskedőnél, hogy azt egy későbbi időpontban vegyék át. A legkedvezőbb konstrukciókban az aranyvásárlás aranyszámlával van összekötve. Ekkor ugyanis rendszeres aranyvásárlás beáll ítására is mód nyílik, és az aranyszámla-egyenleget bármely időpontban – csak a gyártási költség megfizetésével – tetszőleges aranytermékre lehet váltani. Internetes vásárlásnál is választhatunk személyes átvételi módot, illetve – egyes cégeknél, változó összeghatárral – akár házhoz szállítási lehetőséget is.