A rövid válaszunk az, hogy valószínűleg nem. A hosszabb verziót alább olvashatják, amivel a régóta aranybefektetést tervező ügyfeleink megkereséseire próbálunk választ adni, hogy érdemes-e várni egy korrekcióra, vagy inkább vásárolni kell a mostani, tervezettnél magasabb árszinten is?
A TECHNIKAI KÉP
Az arany árfolyam tavaly júniusban kitört az 1.200-1.350 dollár/uncia között húzódó sávból, és csak 1.560 dollár/unciánál pihent meg egy kicsit: szeptemberben korrigált 1.450 dollár/uncia környékére, majd kis oldalazgatást követően decemberben elpattant 1.450-től, és az iráni konfliktus hatására az 1.610 dollár/unciát is érintette.

Az újabb ellenállás tehát 1.610 dollár/uncia környékén húzódik, amellyel éppen most birkózik az árfolyam. Ha sikerül áttörni ezt az ellenállást is, az új megálló 1.700-1.750 dollár/unciánál várható.
DRÁGA-E EGYÁLTALÁN AZ ARANY?
Történelmi viszonylatban vizsgálva azt mondhatjuk, hogy nem túlságosan.

A 2011-es bikapiac 1.920 dollár/unciánál tetőzött, és az 1980. januári 850 dollár/unciás abszolút csúcs inflációval korrigálva 2.500 dollár/unciának felelne meg mai értéken számolva. Fontos megjegyezni, hogy ugyan emelkedett a befektetői kereslet, de még a közelébe sem értünk annak az aranyvásárlási láznak, ami 2011-2012-ben jellemezte a piac tetejét.
Tehát véleményünk szerint van még tér a további aranyár-emelkedésre, főleg, ha figyelembe vesszük a következőket:
- a legfontosabb jegybankok tovább folytatják a pénznyomtatást miközben kormányaik megállás nélkül növelik az államadósságukat
- az amerikai állampapírok már 10 éves időtávon is negatív reálhozammal kecsegtetnek
- a forint euróval és dollárral szembeni gyengülő trendje töretlen, a mostani – várhatóan átmeneti – erősödést eddig ellensúlyozta az arany áremelkedése
- a koronavírus miatti (média)pánik jól rámutat a globális kereskedelem ellátási láncának sérülékenységére, mióta Kína lett a világ összeszerelő üzeme
Ezek alapján nem várunk jelentős (1.540 dollár alá beeső) árfolyamcsökkenést az aranynál. A Conclude továbbra is optimista az aranyárfolyam közép- és hosszú távú (3-5 év) alakulását tekintve, saját célárfolyamaink pedig a jelenlegi szinteknél jóval magasabban húzódnak.
ALULÉRTÉKELT ALTERNATÍVÁK
Jó hír a „pain trade”-et mindenáron kerülni kívánóknak, hogy az ezüst és a platina továbbra is olcsónak mondható, történelmi csúcsától a jelenleg 18,40 dollár/unciát érő ezüst 31 dollárral; az 1.010 dollár/unciát érő platina pedig 1.077 dollárral van elmaradva.


A Goldtresor Prémium nemesfém számlával ÁFA-mentesen tudnak fizikai ezüstbe és platinába fektetni, illetve különbözeti ÁFÁ-s ezüstérméket és ÁFA-mentes vámszabadterületi ezüstrudakat is rendelhetnek webáruházunkból.Válasszon számlacsomagot
FELKAPOTT IPARI NEMESFÉMEK
Mint azt az MTI által átvett cikkünkben is megírtuk a napokban, a katalizátorokban használt ródium és a palládium elképesztő szárnyalást mutatott be az autógyártókra vonatkozó környezetvédelmi előírások szigorodása miatt. A palládium közel kétszer, a ródium pedig több mint tízszer annyit ér, mint egy évvel korábban.


Ezen ipari nemesfémek piacán már erősen buborékgyanús jeleket figyelhetünk meg, ráadásul a fizikai piacon nehezen eladható és ÁFÁ-s termékekről van szó, így befektetésre már nem, vagy csak nagyon korlátozott mértékben ajánlhatók. De amíg jól megy az autóiparnak, a palládium+ródium sztori is kitarthat.
MI A LÉNYEG?
Úgy véljük, az arany egy érettebb bikapiaci szakaszba lépett, és most már a korábbi árfolyamcsúcsok megdöntése lett a cél. Még a mostani árfolyamok mellett is érdemes belépni a piacra, ha a tisztes várható hozam mellett a portfóliónk biztonságának növelése is a célunk.
Az ezüst valószínűleg hűségesen fogja követni sárga barátját, és a végén igazán ő fog fényleni, ellopva ezzel a show-t. Majd akkor el kell gondolkozni azon, hogy a most megvett ezüstünket aranyra cseréljük.
A platinát most kezdik el nagy tételben vásárolni a profi piaci szereplők, így ott is komoly árfolyam-emelkedésre számít a piac.

A palládium és a ródium sztori tovább düböröghet, bár itt hatalmas kockázat az autóipar visszaesése – ugyanakkor lehetnek még olyan kereslet-kínálati sokkok, amik tovább fújják a buborékot.
Persze semmire sincs garancia, de mindenesetre biztató jel a nemesfémpiacokra nézve, hogy az arany ára még az erősödő dollár mellett is képes emelkedni.