ITT KÖVETHETI AZ ARANY ÁRFOLYAM ALAKULÁSÁT
Londonban naponta kétszer, adott időpontban fixálják, rögzítik az árfolyamot az Intercontinental Exchange (ICE) platform segítségével. A londoni fixing kitüntetett szerepe annak köszönhető, hogy sok kereskedelmi szerződésben elszámoló árként használják. Ezt londoni idő szerint 10.30-kor és 15.00-kor állapítják meg minden kereskedési napon. Aki az arany folyamatosan változó árát szeretné követni, annak a Globex tőzsdei arany árfolyamot érdemes figyelnie.
Az arany fixing 1919 óta működik, 2014-ben a botrányok miatt megreformálták a korábbi telefonos aukciós módszert. Az ICE által felügyelt elektronikus aukcióra a következő bankok jogosultak ajánlatot bevinni: Barclays, Bank of China, Goldman Sachs, HSBC Bank USA NA, JPMorgan Chase Bank, Morgan Stanley, Societe Generale, Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, Toronto-Dominion Bank, Standard Chartered, UBS. A fixálási eljárás során az abban résztvevő tagok saját számlás kereskedést is végeznek, valamint megbízásokat hajtanak végre. A lényeg, hogy a levezető elnöknek olyan árat kell találnia, amely mellett minden megbízás képes teljesülni a megadott 10.000 unciás eltérésen belül.
Ha beregisztrál a Goldtresorba, akkor éjjel-nappal, valós időben, másodperces frissítéssel követheti az arany, ezüst, platina, palládium nemesfémek és néhány kriptodeviza (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin cash, Litecoin) árfolyamát 3 féle (HUF, EUR, USD) devizanemben. Több árfolyam grafikon nézet is segíti a kereskedést.

A Goldtresor tervezi, hogy regisztráció nélküli árfolyam oldalt is indít a közeljövőben.
MI MOZGATJA AZ ARANY ÁRFOLYAMÁT?
Az arany árfolyamát leginkább a kereskedelmi tranzakciók, illetve a tőzsdei spekulánsok mozgatják rövid távon. A kereslet és kínálat aránya folyamatosan változik és ez hatással van az árra. Hosszabb távon a nemzetközi kamatok, az inflációs várakozások, a dollár ereje, a kötvény és a részvénypiac várható hozamai alakítják az árát. Az arany esetében a piaci félelmek emelhetik az árat, hiszen az arany mindig is menedékeszköznek számított. Éves szinten 12-16% eltérés mutatkozik a minimum és maximum aranyárfolyam közt, és ez teljesen szokványosnak számít.
A forintban kifejezett aranyárfolyamra a dollár/forint keresztárfolyam is hatással van. Gyakori eset, hogy amikor a dollár erősödik az euróval szemben, akkor az arany kissé gyengül a dollárral szemben, de ez nincs kőbe vésve, mivel a korrelációk is folyamatosan változnak.
SZEZONALITÁS AZ ARANY ÁRFOLYAMÁBAN
Szakmai berkekben régóta ismert tény, hogy az arany éves árfolyamgörbéje tavasszal és nyáron mélypontot mutat. Az elmúlt években markánsan meg lehetett különböztetni két jó bevásárlási időszakot. Az egyik pontosan az évfordulóra esik (december 30-tól január 3-ig), a másik pedig a nyár közepére (június végétől augusztus elejéig).

Az első oka, hogy a kínai bevásárlási szezon közvetlenül az év elején szokott elkezdődni, a februári kínai újévet megelőzően, míg a nyári pangás lejjebb szokta vinni az arany árát, amit általában az indiai kereskedők bevásárlásai lendítenek feljebb (ilyenkor készülnek az őszi, indiai ünnepekre). Azt azonban fontos figyelembe venni, hogy egyre többen tudnak arról, hogy az aranynak van szezonalitása, ezért egyre többen időzítik a nyári időpontra az aranyvásárlást, ez pedig kiegyenlítő hatással bír.
MELY DEVIZÁKBAN JEGYZIK AZ ARANY ÁRFOLYAMÁT?
A nemzetközi nemesfém piacon a legnagyobb forgalmat a dollárral szemben bonyolítják. Magyarországon viszont a legjobb arany árfolyam euróban vagy forintban érhető el, a kettő gyakorlatilag azonos, mert mindkettőből kell készletet tartania a kereskedőknek. Általában a dollárt, fontot, svájci frankot ezeknél néhány ezrelékkel rosszabbul váltják, mert ezekből nincs napi forgalom és pénzkészlet.
Vannak olyan internetes aranykereskedők, akik egyáltalán nem tesznek árrést az aranyhoz kapcsolódó pénzváltásra, és gyakorlatilag középárfolyamon váltanak, ami számos bank árfolyamánál is kedvezőbb.
A Goldtresor által alkalmazott devizaváltás a bankközi devizaváltásnak megfelelő, azaz csak a nagykereskedők által elérhető árfolyam, ami lényegesen kedvezőbb, mint amit a lakossági ügyfelek kapnak a bankoktól vagy pedig ami az utcai pénzváltóknál elérhető.
HOSSZÚ TÁVON HATÓ TRENDEK AZ ARANY ÁRFOLYAMÁBAN
Az adósságválság elhúzódása miatt a fizikai aranykereslet trendszerűen stabilan emelkedik, ennek okozói elsősorban a távol-keleti lakossági és intézményi befektetők, valamint egyéb fejlődő országok jegybankjai, akik tartalékaikat szeretnék diverzifikálni, illetve arannyal helyettesíteni az eurót és a dollárt. Ezen kívül a fejlett országok lakossági felhalmozását is nagyban előmozdítja az alacsony kamatkörnyezet és a potenciális valuta/kötvény/részvény árfolyamesés elleni biztosítási igény.
Az arany pénz szerepe újra erősödik és a világ befektetés állományán belül lassan emelkedik az aránya. A befektetői aranykereslet a közvetlen fizikai aranyba való befektetés felé mozdul el. Míg 2009-2011 közt az aranykereslet döntő többségét a tőzsdén jegyzett értékpapírosított konstrukciók tették ki, addig mára ez a tendencia megfordult. A befektetők közvetlenül szeretnék birtokolni a fizikai aranyat.

Az aranybányák kitermelése várhatóan nem fog tudni lépést tartani a növekvő aranykereslettel, azonban ez rövid távon – normál piaci körülmények esetén – nem fog keresleti sokkot okozni, hiszen a felszíni készlet sokszorosa az éves túlkeresletnek, és növekvő árak mellett az aranykészlet tulajdonosok hajlandóak lesznek kiegyenlíteni azt.
Általános bizalmi válság kirobbanása esetén viszont nem zárható ki egy pánik által vezérelt aranyláz kialakulása, mely során az arany árfolyam hiperbola alakot venne fel, és amely a jelenlegi árfolyam megtöbbszöröződését jelentené.
A RENDSZERES MEGTAKARÍTÁS ÁRFOLYAM KIEGYENLÍTŐ HATÁSA
Mivel a befektetés időzítése nagyon nehéz feladat, ezért célravezető lehet az a stratégia, hogy minden hónapban vagy negyedévben vásárol aranyat a befektető. Ha az arany árát magasnak érezzük, akkor érdemes csökkenteni a mennyiséget, és fordítva is igaz: alacsonyabb árfolyamoknál növelhető a mennyiség. Ha havonta vagy negyedévente fektetünk be fix összeget, akkor a fenti kiegyenlítés automatikusan megtörténik. Kis összegű havi arany megtakarítási terv kivitelezésére a fizikai aranyszámla a megfelelő konstrukció.
A TÖRTARANY ÉS AZ ÉKSZEREK HATÁSA AZ ÁRFOLYAMOKRA
Az éves 4300 tonna aranykereslet gerincét a 2200 tonna körüli ékszerfelhasználás jelenti, melynek döntő hányada a Távol-Keleten jelentkezik. A törtarany főképp a használt ékszerek felvásárlásából és visszaolvasztásából származik.
A törtarany kínálat jellemzően akkor növekszik, ha az árfolyam magas, míg az ékszerkereslet épp fordítva: a csökkenő dollár/arany árfolyamra reagál pozitívan. A recessziós időszakokban növekszik a törtarany kínálat, mivel a (nagyrészt szegényebb) emberek a könnyen mobilizálható arany ékszereiket igyekeznek pénzzé tenni. A törtarany kínálat emelkedése nem egyenesen arányos az árfolyamok emelkedésével. Példa erre a 2009 és 2011 közötti időszak, amikor a közel 60%-os arany árfolyam emelkedés ellenére sem növekedett a törtarany kínálat, hanem megállt évi 1600 tonna környékén.