Aranyszámla – Jogszabályi háttér és működés

A Goldtresor működési elvéről és jogállásáról szóló részletes tájékoztatás.

A GOLDTRESOR EGY ARANYBANK?

Nincs banki licenszünk és nem is tervezünk azzá válni. Használjunk a bankrendszert, de mégis kívül vagyunk a bankrendszeren ennek minden előnyével és hátrányával.

Ha egy kicsit vissza akarunk térni a történelmi/ideológiai háttérhez akkor azt érdemes végig gondolni, hogy a jelenlegi kétszintű bankrendszer hogyan is működik. Ha valaki beteszi a pénzét egy bankba, akkor abban a pillanatban a bank azt igyekszik kihitelezni, azaz a betétesek pénzének csak egy töredéke van benn a bankban. Ebből következik, hogyha lufik fújódnak a gazdaságban (ingatlan, részvény, nem hatékony fejlesztések stb.) vagy gazdasági recesszió következik be, akkor a bankok nagyon hamar fizetésképtelenné válhatnak, hiszen a cégek nem képesek visszafizetni a hiteleiket, mint ahogy azt 2008-2009 során láthattuk. Az államnak kellett kimenteni őket. Ez nem az első alkalommal fordul elő, ugyanez történt a Nagy Gazdasági Világválság idején is az 1930-as években. Akkoriban komolyan fel is merült, hogy meg kéne szüntetni vagy legalábbis jelentősen korlátozni kellene a kétszintű bankrendszert és úgynevezett deposit bankokat kellene csinálni, amelyeknek nem lenne más dolguk, mint a pénzt megőrizni és csak pénzforgalmi szolgáltatást nyújtani. Ugyanez a gondolat újra előkerült 2009 után.

Tudomásul kell venni, hogy a kereskedelmi bankoknak magasak a kockázataik, hiszen a magától értetődően kockázatos hitelezési üzletágból élnek. Ezzel szemben a deposit típusú bankoknak kisebbek a kockázataik, de a tőlük elvárható nyereség is szerényebb. A Goldtresor tevékenysége az utóbbira hasonlít azzal a különbséggel, hogy a „betéteket” a legbiztonságosabbnak tartott fizikai aranyban őrizzük meg az ügyfeleink részére.

MILYEN JOGSZABÁLYOK ALAPJÁN MŰKÖDIK A GOLDTRESOR?

Az aranyszámla vezetési szolgáltatás szabályozása a befektetési aranyról szóló EU direktívából következik. Ott van leírva a befektetési arany áfa mentessége, amelyet kiterjesztettek az arany alapon vezetett számlákra is. Ezenkívül a Ptk. letéti őrzésre vonatkozó szabályozása vonatkozik még ránk, azaz a befektetési arany őrzése nem pénzügyi letétkezelési szolgáltatás, amit csak bankok végezhetnek, hanem áru alapú letétkezelési tevékenység, amelyet a Ptk. szabályoz. Mivel a fentiek miatt nem tartozunk a pénzügyi tevékenységet végző cégek közé ezért nem az MNB felügyelete alá tartozunk, hanem a Fővárosi Kormányhivatal alá sorolt Nemesfém Nyilvántartási, Ellenőrzési és Vizsgálati Osztályhoz. Viszont a bankokhoz hasonló pénzmosás megelőzési rendszert kell működtetnünk és belső szabályzatokat kell alkalmaznunk.

MI A JOGÁLLÁSA A GOLDTRESORNÁL TÁROLT ÜGYFÉL ARANYLETÉTNEK?

A Goldtresor ügyfelek aranya nem pénzügyi letét, nem része a Conclude vagyonának, nincs benne a Conclude mérlegében az eszközök között. Ez is nagy különbség a bankbetétekhez képest. Az áruletét nem része a végelszámolási/felszámolási vagyonnak ezt meg is fogalmazza a törvény. Így elkülönítetten kell kezelni és át kell adni a letétbe tevőknek, ha a cég valamilyen okból megszűnne, vagy felszámolásba menne.

KÉSZPÉNZFIZETÉS ÉS ELSZÁMOLÁSI ÉRTESÍTŐK

Lehet nálatok készpénzzel fizetni az aranyért?

Igen a Conclude székhelyén lehetséges akár nagyösszegű készpénzzel is aranyat vásárolni időpontegyeztetést követően, viszont a Goldtresor rendszerbe csak úgy lehet készpénzt befizetni, hogy az ügyfél elmegy valamelyik Otp fiókba és a Goldtresor részére elkülönített számlára befizeti a forintot vagy devizát. A szükséges azonosítást ilyenkor a bank végzi el.

Milyen papíralapú elszámolásokat adtok az ügyfeleiteknek?

A Goldtresor papírmentes rendszer, azaz semmilyen papírt nem küldünk postai úton ill. nem kötünk papíralapú szerződést. Viszont mindenről küldünk emailt vagy feltöltjük a dokumentumtárba. A dokumentumtárban az ügyfél vissza tudja keresni az általa bonyolított üzletkötéseket, a neki küldött hóvégi elszámolásainkat, számláinkat ill. az évvégi összesítőt. Mivel ezek pdf dokumentumok, az ügyfél könnyen ki is tudja nyomtatni és offline eltárolni őket, ha szeretné.

AZ ARANYSZÁMLA EGYENLEG ARANYRÚDRA, ARANYÉRMÉRE VÁLTÁSA

Az aranyszámla egyenleg aranyrúdra váltásának folyamatát mondd el légy szíves! Mi történik a háttérben miután az ügyfél megnyomta a kiválasztott aranytermékre való átváltás gombját?

Amikor egy ügyfél a Goldtresor rendszerben megbízást ad az aranyszámla egyenlegének különféle aranyrudakra, érmékre való átváltására, akkor az ügyfél aranyszámláján pont annyi gramm terhelődik be, ahány gramm finom aranyat tartalmaz a kiválasztott termék. És ezenkívül szintén aranyban terheljük be az aranytermék gyártási költségét. Erről a tranzakcióról az ügyfél kap egy számlát, ugyanis ez éppen olyan, mint amikor megvásárol egy adott befektetési arany terméket. Az így megvásárolt termék pedig automatikusan letétbe kerül, majd az ügyfélnek ezt követően van ideje eldönteni, hogy kiszállítást kér vagy pedig letétben hagyja a termékeket.

A folyamat hasonló más nemesfém termékek esetében is, csak ott a termék anyagának megfelelő nemesfémszámla vesz részt a tranzakcióban.

Nézzünk egy konkrét példát: Legyen az ügyfél aranyszámla egyenlege például 55 gramm. Az ügyfél úgy dönt, hogy szeretne magának 1 db 50 grammos aranylapkát. Ekkor kiválasztja a termékek között az 50 grammosat, látja, hogy 2% a gyártási költség, azaz 1 gramm. A rendszer tehát beterhel nála 50+1 grammot és azonnal a letétben lévő termékei közé helyezi a megvásárolt 50 grammos aranyrudat, és marad az aranyszámláján 4 gramm arany is (számszerűen: 55gr induló egyenleg-50gramm aranyrúd finomaranytartalma-1 gramm gyártási költség=az aranyszámlán marad 4 gramm).

Mi történik a háttérben? A Goldtresor ügyfél a Conclude által biztosított un. likviditási készletből azonnal hozzájut a kért áruhoz, cserébe pedig a Conclude-ra száll az ügyfél visszaváltott arany egyenlege. Nyilván felmerül a kérdés, hogy mit csinál a Conclude, mint aranykereskedő a hozzá kerülő aranyszámla követelésekkel. Amint korábban elhangzott, az aranyszámla követelések mögött 1 kilós aranyrudak szolgálnak fedezetül, azaz ha jó sok árut kikérnek az ügyfelek az aranyszámla egyenlegük terhére, ami meghaladja a Conclude likviditási készletét, akkor a Conclude az 1 kilós aranyrudakat beszállíttatja egy Good Delivery minősítésű aranyrúd/érme gyártóhoz ill. finomítóhoz, és legyártatja a kért kiszerelésű árukat. A gyártásnak fix tarifája van, tehát a finomítóhoz arany megy be és arany is jön ki onnan, csak más kiszerelésben és csak az átváltási költséget kell kifizetni.