Válaszok a kulcsfontosságú biztonsági, tárolási, és portfólió kialakítási kérdésekről.
Térjünk vissza a biztonságra! Mi van akkor, ha összedől a bankrendszer? Érvényes rátok valamiféle betétbiztosítás?
Mivel nem vagyunk pénzügyi intézmény így a betétvédelmi alapban sem vagyunk benn, így nincs OBA garancia a nálunk lévő pénzre. Arra azonban figyelünk, hogy a legjobb bankoknál tartjuk az ügyfeleink pénzét, elkülönített számlákon. Viszont tény, hogy pénzt nemigen tartanak nálunk az ügyfelek, csak addig amíg megveszik az aranyat vagy más nemesfémeket. A nemesfémek pedig teljes mértékben biztosítva vannak.
Válaszolva a kérdésedre, ha a jelenlegi pénzügyi rendszer összeomlana, és maga alá temetné a bankrendszer egy részét, azaz a túlzottan nagy kockázatot vállaló bankokat, az egy nem túl szép forgatókönyv lenne. Azt feltételezed, hogy az államoknak már nem maradna arra pénzük, hogy kimentsék a bankokat, mint a múltkor 2009-2011-ben. Ebben az esetben a betétesek futhatnának a pénzük után és esetleg a betétvédelmi alapból remélhetnek kifizetést. A Goldtresornál lévő aranyat közvetlenül nem érintené egy esetleges bankcsőd láncolat, mert azt bankfüggetlen trezorokban tároljuk.
Van-e olyan veszély, hogy az ügyfél „beragad”? Van egy aranyszámla egyenlege, de sem pénzre nem tudja visszaváltani, sem aranyrúd/érme formában nem tudja kikérni a Goldtresorból?
Az arany piaca az egyik leglikvidebb piac a világon. Nincs olyan veszély, hogy valaki ne tudná eladni az aranyrúdját. Ezért a Goldtresor is folytonosan jegyez visszavásárlási árfolyamot, amin az ügyfél a rendszer nyitvatartási idejében azonnal el tud adni és a kiválasztott pénznemben kérheti visszautaltatni a befektetését.
A kérdés második felére válaszolva: az arany termékek a finomítók által átalakíthatóak egyik formából a másikba, így az aranyszámla egyenlegeket is „ki lehet kérni” befektetési arany termékben, amennyiben az aranyszámlák mögött a finomarany fedezet rendelkezésre áll.
És mi van, ha leáll a pénzügyi rendszer és az aranykereskedés is?
Jó kérdés, bár csak valami óriási krízisben tudnám azt elképzelni, hogy a banki átutalásokat bonyolító nemzetközi SWIFT rendszer összeomlik. Ha ez pár év múlva történne, addigra már nagy valószínűséggel fog üzemelni blokklánc alapú valós idejű nemzetközi átutalási rendszer például a Ripple Labs által fejlesztett. Ha „csak” a pénzügyi rendszer áll le, attól még nem feltétlenül áll le a befektetési arany termékek gyártása, azaz a beszállított nagy kiszerelésű rudakat a finomító aranyért cserébe képes kisebb kiszerelésre átváltani. Ilyenkor nyilván megnőne az átfutási idő. Mindenesetre, ha valaki még „nyugodt” időszakban az aranyszámla egyenlegéből átvált konkrét aranyrudakra/érmékre és ezt tárolja letétben a Goldtresornál, akkor ahhoz azonnal hozzá tudna férni.
MILYEN KISZERELÉSŰ ARANYAT VEGYENEK, ÉS HOL TÁROLJÁK NEMESFÉMEIKET A BEFEKTETŐK?
Azt szoktam javasolni, hogy az arany egy részét, mondjuk 30-50 grammot fejenként igyekezzenek kis kiszerelésű arany lapkákban, érmékben maguk közelében tartani. Ennek az az oka, hogy bár kicsi az esélye, de előállhat olyan krízishelyzet, hogy „utcai” fizetőeszközzé válik az arany, mint ahogy az a XX. század során többször is előfordult. Akkoriban az aranynyaklánc szem és a Lajos arany volt a megoldás, ha valaki élelmiszert vagy ruhát akart venni.
A nagyobb kiszerelésű arany a nagyobb értékek mozgatására való, vagy pedig arra, hogy egy krízishelyzet elmúltával a vagyon értékét megőrizve, újra be tudjuk fektetni a tőkénket. Normál gazdasági helyzetben, mint amilyet az elmúlt évtizedekben tapasztaltunk, az arany megtartja vásárlóerejét, véd az inflációtól. Tehát azt javasolnám, hogy tőkeerőtől függően döntsünk erről a kérdésről. Először igyekezzünk felhalmozni fejenként legalább 30-50 gramm kis kiszerelésű fizikai aranyat, majd a többit érdemes nagyobb kiszerelésű aranyba fektetni vagy aranyszámlán tárolni.
HOGYAN CSÖKKENTHETŐ AZ ARANYTÁROLÁSI KOCKÁZAT?
Szerintem itt is az a jó megoldás, hogy több helyen kell tartani az értékeinket. Például a kis kiszerelésű „stratégiai” aranyakat lehet egy otthoni széfben tárolni és a lakásbiztosítás keretében biztosíttatni. Ezen kívül a nagyobb lapkáknak lehet banki széfet bérelni, valamint természetesen a Goldtresor tárolási szolgáltatását is érdemes igénybe venni. Így megvalósul a kockázatmegosztás.
HOGYAN SEGÍT AZ ARANYPORTFÓLIÓ KIALAKÍTÁSÁBAN A GOLDTRESOR ÉS AZ ARANYSZÁMLA?
Az aranyszámlán gyűjtött aranyegyenlegeket át lehet váltani például tízesével kötegelt 2 grammos, 5 grammos aranylapkákra vagy érmékre. Ezzel meg tudjuk spórolni a darabonkénti kiszállítás költségét ill. a „kötegelt” vásárláskor további 1-1,5 százalék kedvezményre számíthatunk. A kettő együtt összességében akár 5-6% kedvezményt is jelent, magyarán ennyivel több aranyunk lesz. Ezáltal megoldható a 30-50 grammnyi „stratégiai” készlet beszerzése.
Ha még ezen felül is van pénzünk, akkor azt javaslom, hogy igyekezzünk nagyobb kiszerelésű rudakra gyűjteni az aranyszámlán, azaz legalább 1 unciás, 50 grammos vagy afölötti rúdméretet célozzunk meg, mert annak a gyártási költsége fajlagosan jóval kisebb.
Számoljuk csak ki: Egy 2 grammos aranylapka gyártási költsége kb. 14% az arany világpiaci árához képest. Ha tehát egy kisbefektető csak havi 2 gramm vásárlását tudja megengedni magának, akkor kb. 11%-kal jár jobban, ha inkább aranyszámlán összegyűjt 50 gramm aranyat és a 2% gyártási költségű 50 grammos aranylapkát kéri ki az arany egyenlege terhére, mintha 25 hónapon keresztül, havonta vesz 1db 2 grammos aranylapkát. Számszerűen: a 2 grammos aranylapka gyártási költsége 14%, -1% aranyszámla vásárlási felár, -2% az 50grammos aranylapka gyártási költsége = 11% megtakarítás. És ekkor még nem is említettük, hogy sokkal takarékosabb egyszer kérni kiszállítást/vagy elmenni egy aranykereskedőhöz, mint 25-ször.
Szóval a Goldtresor rendszer nagy segítséget tud nyújtani az aranyportfólió gazdaságos összeállításában, beszerzésében.
AZ ARANY MEGŐRZI A NYUGDÍJ ELŐTAKARÉKOSSÁG VÁSÁRLÓEREJÉT
Öngondoskodás. Rendszeres megtakarítás. Két varázsszó, amit igyekeznek bevinni a közgondolkodásba. Az államnak az az érdeke, hogy ahelyett, hogy csak a nyugdíjra támaszkodnának az emberek, idejében kezdjenek el felkészülni az inaktív éveikre. Erre a Bónusz aranyszámlát javasoljátok. Mondjátok el ennek a feltételeit ill., hogy hogyan működik!
Hát igen, a nyugdíj vásárlóértéke már nem lesz elegendő egy jobb életszínvonal fenntartásához. A szülőtartás intézményének bevezetéséből pedig lehet következtetni arra, hogy mire számíthatunk az állam részéről a jövőben. Gondolom senki sem szeretné a gyerekeit a törvény erejével köteleztetni, hogy tartsák el idős korában. A rendszeres arany megtakarítás ebben sokat tud segíteni.
Ezért hoztuk létre a Bónusz számlacsomagot, melynek lényege, hogy arra sarkallja a megtakarítót, hogy havonta legalább egy bizonyos összeget tegyen félre. Erre két ösztönzőt is bevezettünk. Az egyik egy vizuális ösztönzési forma. Kimutatjuk, hogy még hány grammot kell gyűjtenie az ügyfélnek ahhoz, hogy a következő szintet elérje. Tíz szint van, a hatodik, hetedik szint a legtöbb ember számára még elérhető. A másik ösztönzés az, hogy a számla megnyitásakor azonnal jóváírunk 1 gramm aranyat az ügyfél aranyszámláján. Ez véglegesen akkor lesz az ügyfélé, ha legalább 36 hónapig nyitva van a számlája a takarékoskodás megkezdését követően. Nagyon sokan választanak valamilyen automata befizetési módot pl. a valamelyik banknál vezetett bankszámlájukon beállítanak egy havi fix összeget. Ez bármelyik devizával (EUR, USD, HUF) működik és azért népszerű, mert nagyon kényelmes és jól kalkulálható, hogy mikor érik el a kitűzött célt. Mondok még egy indokot, hogy miért érdemes havi fix összegben takarékoskodni. Az arany árfolyama valamennyire fluktuál. Ha fix összeget fizetek, akkor az egyik hónapban kicsit több aranyat kapok a pénzemért, máskor kicsit kevesebbet, és ez szépen kiátlagolódik.
De egyáltalán nem szeretném azt sugallni, hogy ez egy merev, havi fix összeges rendszer lenne. Bármikor be lehet fizetni több pénzt is, sőt vissza is lehet váltani egyenleget az aranyszámláról és kiutalást kérni. Mi azt szeretnénk elősegíteni, hogy előre haladjon az ügyfél a megtakarítási programban, de ebben teljes szabadsága van az ügyfélnek. Kicsit olyanok vagyunk, mint egy személyi edző. Feladatot tűzünk ki, kedvesen noszogatjuk az ügyfelet, de alapvetően rajta múlik minden.
Mi történik az 1 gramm ajándék arannyal, ha valaki nem tudja 3 évig végigvinni a megtakarítási tervét?
Semmilyen „büntetést” nem alkalmazunk, azaz az ügyfél lezárhatja az összes számláját és kikérheti az aranyát, de ha ez 3 éven belül történik, akkor az 1 gramm ajándékarany visszakerül a Goldtresorhoz.
Mik a javasolt szintek a Bónusz aranyszámlán és mit csinálhat az ügyfél, ha eléri a kitűzött szintet?
A szintek jelenleg a következőek: 1.: 5 gramm, 2.: 10 gramm, 3. :20 gramm, 4.: 1 uncia, 5.: 50 gramm, 6.: 100 gramm, 7.: 250 gramm, 8.: 500 gramm, 9.: 1000 gramm, 10. szint 12500 gramm.
A program előrehaladásáról havi értesítőt küldünk és pár aktuális vagy hasznos információt. Ha pedig az ügyfél belép a Goldtresor rendszerbe, akkor rögtön látja, hogy „már csak X gramm aranyat kell venni a következő szint eléréséig”. A legtöbb ügyfél ezt nagyon kedveli, kicsit személyesebbé teszi a rendszert és előrehaladásra buzdít.
Ha az ügyfél elérte a saját maga által kitűzött szintet, akkor talán legcélszerűbb „leváltani” az aranyszámla egyenleget a kitűzött célt megtestesítő aranyrúdra és hazavinni vagy kiszállítást kérni. Természetesen ebben is teljes szabadsága van az ügyfélnek. Ő dönt arról, hogy milyen kiszerelésű aranyrudakra/érmékre váltja le az arany megtakarítását, vagy akár vissza is válthatja bármely devizára és kérheti a pénz visszautalását.