GoldTresorRegisztráció
GoldTresor

Aktuális arany árfolyam. Miért tudsz verhetetlen áron aranyba fektetni a Goldtresorban?

Itt találod a Goldtresor arany, ezüst, platina, és palládium adásvételi árfolyamait, amelyek már minden kereskedési költséget tartalmaznak.

a fizikai készlet zöme 1 kilós aranyrúdban van, így a kereskedés is ezen az áron történik
ha később bármilyen aranyrúdra, érmére tömbösítenél, elég akkor megfizetned a termék prémiumot
soha nem kell megfizetned a termék prémiumot ha aranyszámla egyenlegben maradsz
ezüst-, platina,-palládium esetében ugyanez a helyzet, sőt mivel a fizikai ezüst, platina és palládium tömbök a Zürich-i vámszabadterületen vannak így az áfát sem kell soha megfizetned, amíg nem tömbösíted az ezüstöd és nem veszed ki.

Arany árfolyam forintban, euróban, dollárban. Egyéb nemesfémek friss adásvételi árfolyamai a Goldtresorban

Standard csomag

Arany
Ezüst
Palládium
Platina
34 295 Ft
391 Ft
12 363 Ft
12 233 Ft

Bónusz csomag

Arany
Ezüst
Palládium
Platina
34 295 Ft
391 Ft
12 363 Ft
12 233 Ft

Prémium csomag

Arany
Ezüst
Palládium
Platina
33 955 Ft
387 Ft
12 363 Ft
12 233 Ft

Arany árfolyam – mi az aktuális arany árfolyam, hogyan alakul ki és mi befolyásolja az arany árfolyam alakulását rövid és hosszútávon?

Nézd meg, mi az aktuális arany árfolyam forintban, dollárban és euróban grammonként és unciában. Olvasd el mi befolyásolja az arany árfolyam rövid és hosszú távú alakulását! Tudd meg, hogyan állapítják meg a befektetési arany vételi és eladási árát és mi a kapcsolat a tőzsdei arany árfolyam és a fizikai arany árrése között.

TIPP: Regisztrálj a Standard csomagra, akkor is ha még nem akarsz aranyat vagy más nemesfémeket vásárolni! 
Így az arany árfolyam grafikonokat ingyen tudod használni, mivel nincs számlavezetési díj. 
Kezdetben elég ha csak a neved, email címed megadod. Csak akkor kérünk több adatot ha kereskedni is szeretnél!

Hogyan alakul ki az aktuális arany árfolyam?

Az aktuális kereslettől és kínálattól függően felfelé vagy lefelé mozog a trójai unciában megadott arany árfolyam, ami tizedmásodpercenként frissül.

Mivel még mindig a dollár a legelterjedtebb értékmérő fizetőeszköz, ezért az arany árfolyam dollárban kerül megállapításra.

Egy átlagos kereskedési napon fél – egy százalék közötti sávban mozog az arany árfolyam, azonban egy-egy fontos hír megjelenésekor akár több százalékot is ugorhat vagy eshet a sárga nemesfém ára.

A tőzsdei vételi és eladási üzletek árfolyamait minden pillanatban összesítik, és így kialakul az arany középárfolyama, ami az úgynevezett spot vagy világpiaci arany árfolyam.

Ez a spot arany árfolyam kerül átváltásra az adott kereskedelmi központban használt devizára az aktuális dollár árfolyamon.

Például a londoni piacon angol fontban, Frankfurtban euróban, míg Magyarországon forintban számolják el az arany árfolyamot.

Hogyan alakul ki az arany árfolyama forintban?

A képlet egyszerű: a dollárban kapott unciánkénti arany árfolyamot meg kell szorozni az aktuális dollár-forint árfolyammal.

Így megkapjuk egy uncia arany árfolyamát forintban.

Tegyük fel, hogy egy uncia arany 2.400 dollárba kerül, és a dollár forint középárfolyam 370 Ft.

A Goldtresor nem számol fel devizaváltási költséget a bankközi deviza árfolyamokra aranyvásárláskor és aranyeladáskor, ezért nem kell aggódnod a váltási költségeken!

Ez esetben így alakul a számítás: 2.400 x 370 = 888.000 Ft

Azaz az arany forint árfolyam 888.000 Ft -on állna ez esetben.

Ha 1 gramm arany árfolyamára vagyunk kíváncsiak, ezt az összeget még el kell osztani 31,1035 grammal:

(2.400 x 370) / 31,1035 = 28.550 Ft

Ha 1 kg arany árfolyama érdekel minket, vagy kiszámoljuk a grammárat és felszorozzuk ezerrel, vagy az uncia és kilogramm közötti átváltást használjuk.

Ha utóbbi metódust választjuk, 32,151 -el kell megszorozni az unciás árfolyamot (1 kg egyenlő 32,151 trójai unciával):

(2.400 x 370) x 32,151 = 28.550.000 Ft

Jó tudni: az így kapott érték még nem tartalmazza a befektetési arany rudak és aranyérmék kereskedési költségét, vagyis a befektetési arany árrését, amit arany eladáskor prémiumnak, arany visszavásárláskor pedig diszkontnak neveznek az aranykereskedők.

Az arany árfolyam és a befektetési arany árrés

Az aktuális arany árfolyam két oldalán elhelyezkedő prémium és diszkont közötti távolságot nevezzük árrésnek.

A prémium az a százalékos érték, amivel a spot arany árfolyam fölött tudsz megvenni egy befektetési arany rudat vagy érmét.

Ennek ellentéte a diszkont, ami az a százalékos érték, amennyivel az aktuális arany árfolyam alatt el tudsz adni egy fizikai arany terméket.

Az árrés százalékos értékét úgy kapjuk meg, ha elosztjuk a prémiumot már tartalmazó befektetési arany eladási árat a diszkontot tartalmazó visszavásárlási árral, és az így kapott számot kivonjuk 1-ből.

Például a Goldtresorban a cikk írásakor egy 100 grammos befektetési aranyrúd ára 2.877.454 Ft, és 2.749.915 Ft-ért adhatod el két kattintással.

Tehát a befektetési arany árrés számítási képlete így néz ki:

100-1/(2.877.454 Ft / 2.749.915) = 4,64%

Azaz, mostmár tudjuk, hogy mennyit kell emelkedjen az arany árfolyam, hogy nyereségessé váljon az aranybefektetés.

A fizikai arany árrése normál piaci körülmények között viszonylag stabil, de az aktuális kereslet-kínálat függvényében változhat.

Sőt, az előre nem látott, nagy horderejű események (ún. „fekete hattyúk”) bekövetkezésekor teljesen el is szakadhat a tőzsdei arany árfolyam szintjeitől.

Tipp: Tekintsd meg az I. Budapesti Nemesfémkonferencia vonatkozó videóját ha részletesen érdekel a tőzsdei arany árfolyam és a fizikai arany árfolyam szétválásának oka. Juhász Gergely, a Goldtresor alapítója épp a fizikai arany árrés változásait mutatja be a Covid-pánik és az orosz-ukrán háború kitörését követően.

Goldtresor arany árfolyam és befektetési arany árrés szétválása Black Swan eseményekkor

Képkivágás Juhász Gergely előadásából a Goldtresor arany árfolyam és befektetési arany árrés szétválását bemutató grafikonról
Juhász Gergely, a Goldtresor alapítójának előadása az I. Budapesti Nemesfém Konferencián

Röviden: a befektetési arany árrés és a tőzsdei árfolyam szétnyílásának az az egyszerű oka, hogy a fizikailag kézbevehető befektetési arany mennyisége véges, míg a tőzsdén csupán digitális jeleket látunk, amik egyáltalán nem rendelkeznek 100%-ban fizikai arany fedezettel.

Nézd meg a Goldtresor által forgalmazott legnépszerűbb befektetési aranyrudak és aranyérmék aktuális vételi és eladási árfolyamát a Goldtresor aranyvásárlás oldalán!

A Goldtresor másodpercenként frissíti és feltünteti a nemesfém vételi és eladási árait, így mindig az aktuális arany árfolyam és a befektetési arany árrés ismeretével felvértezve tudsz fizikai aranyat és más nemesfémeket venni vagy eladni.

TIPP: Ha nem szeretnél túl drágán és pánikban aranyat vásárolni, olvasd el hogyan válhatsz megfontolt aranybefektetővé , és használd ki a Goldtresor nyújtotta lehetőséget a nyugodt, biztonságos és jövedelmező fizikai aranybefektetésre!

Mi befolyásolja az arany árfolyam alakulását?

Az arany árfolyam alakulására elsősorban az arany iránti kereslet és a rendelkezésre álló kínálat, másodsorban pedig a globális gazdasági várakozások befolyásolják az arany árfolyam alakulását.

Azonban vannak jól elkülöníthető rövidtávú, hosszútávú és szezonálisan jelentkező szituációk, amik hatással lehetnek az arany árfolyam emelkedésére vagy csökkenésére.

Sőt, az sem mindegy, hogy mennyi eső esik Indiában, ami az egyik legnagyobb aranyfogyasztó ország a világon.

Ismerj meg párat ezek közül!

Rövidtávú hatások az arany árfolyam alakulására

A többi befektetési eszközhöz hasonlóan az arany árfolyam akár nagyobb kilengésekre is képes mind felfele, mind lefele.

Az alábbiakban az arany árfolyamára ható legfontosabb rövidtávú – azaz pár naptól jellemzően pár hónapig tartó - hatásokat szedtük csokorba.

Fed kamatdöntések

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatpolitikájával kapcsolat várakozásak nem csak az arany, de a legtöbb befektetési eszköz piacát is megmozgatja.

A várható kamatcsökkentések pozitívan, míg a kamatemelések negatívan hatnak az arany árfolyam alakulására. Fontos megjegyezni, hogy várakozásokról van szó.

Tehát általában jó előre megjelenik az arany árfolyamában a várt kamatdöntések hatása.

Ha mégis szembemegy a Fed a piac várakozásaival, az rövidtávon nagyobb kilengéseket is előidézhet a sárga nemesfém – és a többi befektetési eszköz - árfolyamában.

Gazdasági válságok, Black Swan események

A gazdasági válságok sokszor nem csak úgy berobbannak, hanem akár évekig tartó folyamatok előzik meg őket.

Ilyen volt az amerikai lakáshitelválság is, ami aztán globális recesszióvá szélesedett több év lefolyása alatt.

Ezzel egyidőben az arany árfolyam új csúcsokra futott.

Ritkán fordulnak elő, de akkor nagy hatásúak az ún. Black Swan (fekete hattyú) események.

Ilyenkor egyidőben válik minden befektető előtt ismertté egy előre nem látható, a gazdaságra várhatóan negatívan ható esemény.

Ilyen volt az utóbbi évekből a COVID-karanténok bejelentése és az orosz-ukrán háború kitörése.

Az esemény jellegétől függ, hogy rövidtávon hogyan reagálja le azt az arany árfolyam.

Például a COVID globális probléma volt, ami az amerikai részvénypiacot is megingatta, jelentős veszteségekhez és ún. margin call-okhoz előidézve.

Ilyenkor gyakran (papír)aranyat adnak el a befektetők a veszteségeik fedezésére.

Ezért nagyon rövid, legtöbbször pár órás időtávon nagyobb arany árfolyam esés is előfordulhat.

Pár hetes, hónapos távon viszont inkább emelkedni szokott az arany árfolyam a gazdasági sokkok hatására, amint azt az Arany Világtanács ábrájáról is leolvashatjuk:

Az arany árfolyam és a gazdasági válságok, sokkok kapcsolata

Grafikon az arany hozamáról az elmúlt 30 év nagyobb válságai alatt
Az arany hozama a különböző válságok alatt összehasonlítva a globális részvények és az amerikai állampapírok teljesítményével.

Az arany árfolyam emelkedése a válságok lecsengéséig

Grafikon az arany hozamáról az elmúlt 30 év nagyobb válságait követő konszolidációs időszak alatt.
Az arany árfolyam a válságok kitörését követő konszolidációs időszakban is képes nagyarányú emelkedésre

Pénzügyi rendszerbe vetett hit megingása

Időről-időre jelentkeznek olyan problémák, amik rávilágítanak a pénzügyi rendszer instabilitására.

Mivel a fizikai arany a pénzügyi rendszertől független értékőrző, ezekre a hírekre a legtöbbször áremelkedéssel reagál.

Legutóbb 2023-ban ingott meg átmenetileg a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom: a svájci és amerikai bankcsődök hírére közel 15%-os árfolyam emelkedéssel reagált az arany.

A 2008-2009-es válság ennél sokkal súlyosabb félelmeket generált a bankrendszerrel szemben, ami hatására az egyébként is emelkedő trendben lévő arany árfolyam többszörösére emelkedett a válság kitörését követő években.

Hosszútávú hatások az arany árfolyam alakulására

Az arany árfolyam hosszútávú alakulását az olyan akár több éves, évtizedes hosszúságú trendek befolyásolhatják, mint a dedollarizáció, az államadósság mértéke, illetve a devizapiaci trendek.

Dedollarizáció

A jegybanki aranyvásárlásokat is hajtó erő a dollár fokozatos visszaszorulása az egyéb fizetőeszközökkel és az arannyal szemben.

Egyre több jegybank és nemzetközi kereskedelmi egyezmény kerüli meg az 1970-es évek óta egyeduralkodónak számító dollárt.

A dedollarizáció egy nagyon hosszú, akár évtizedekig tartó folyamat, amely hatással lehet a jelenlegi pénzügyi rendszer működésére.

Több forgatókönyvi is lehetséges, amiből az egyik legvalószínűbb, hogy a dollár nem kerül teljesen kiváltásra, de némileg veszíteni fog a világkereskedelmen és jegybanki tartalékokon belüli túlsúlyából.

Tudj meg többet! A dedollarizációval rendszeresen foglalkozunk a Goldtresor blogján, vagy ha többet szeretnél tudni róla, iratkozz fel Youtube csatornánkra és nézd meg erről szóló videóinkat!

Inflációs várakozások

Az arany idestova 10.000 éve kiváló értékőrző eszköz.

Ráadásul az elérhető fizikailag kibányászott aranykészlet véges, az inflációs félelmek erősödésekor kiugró kereslet támad a sárga nemesfém iránt.

Ez a kimagasló kereslet az inflációs félelmek tartósságától függően hisztériába is átcsaphat.

Erre legutóbb az 1970-es évek alatt volt példa, amikor a Bretton Woods-i rendszer 1971-es elhagyását követően 35 dollárról 850 dollárig menetelt az arany árfolyam 1981 év végére.

Amikor az arany volt a kripto: aranylufi az 1970-es években

Goldtresor arany árfolyam grafikon az arany dollár árfolyam 1970-1980 közötti alakulásáról
A Bretton Woods-i rendszer felrúgását követően az arany árfolyam 35 dollárról 850 dollárig emelkedett az 1970-es évek inflációs korszaka idején

Aztán amikor 1980-as évek elején brutális kamatemelést hajtott végre a Fed, a felére esett az arany árfolyama, és sokáig stagnált, mivel lelassult az infláció növekedési üteme (dezinfláció).

Azóta több, hosszabb-rövidebb arany bikapiac is kialakult már, például 2001-2012 között 400 dollárról 1920 dollárig emelkedett az arany árfolyama.

Így néz ki egy tíz éves bikapiac: az arany árfolyam alakulása 2001 - 2012 között.

Goldtresor árfolyamgrafikon 2002 és 2012 között az arany dollár árfolyam alakulásáról
2002 és 2012 között az arany árfolyam 300 dollár környékéről 1920 dollárig emelkedett.
Tudj meg többet! Az inflációs várakozások és az arany árfolyam kapcsolatával bővebben foglalkoztunk az Infláció, stagfláció, defláció című cikkünkben .

A cikk írásakor egyébként épp egy dezinflációs korszakot élünk meg.

Mégis, hiába a maradt tovább magasan a Fed irányadó kamata ("higher-for-longer"), jelentősen tudott emelkedni az arany árfolyama.

Ez részben magyarázható a dedollarizáció hatásával: a keleti tömb jegybanki vásárlásaival ugyanis a Fed irányadó kamat szintje egyre kevésbé gyakorol hatást az arany árfolyam alakulására.

Ráadásul az úgynevezett fülescsésze formációból is kitört a sárga nemesfém árfolyama, ami egy új, akár az 1970-es évekhez hasonlóan lezajló bikapiac előjele lehet.

Kitört a fülescsészéből az arany árfolyam - akár tízszeres áremelkedés várható?

Goldtresor grafikon az arany dollár árfolyam 2002 - 2024 közötti alakulásáról a fülescsésze technikai alakzattal.
A fülescsésze egy nagyon fontos technikai alakzat, amely nagy bikapiacok megindulását jelezheti előre

A fülescsésze ugyanis egy nagyon fontos, technikai alakzat.

Az, hogy kitört a fülescsészéből a sárga nemesfém, több tényező együttállása esetén az arany árfolyam emelkedő megatrendjét vetítheti előre.

Iratkozz fel hírlevelünkre a lap alján és kövess minket Youtube csatornánkon is, ha szeretnél értesülni az arany árfolyam legújabb trendjeiről!

Gazdasági fellendülés

Micsoda?!

A gazdasági fellendülés jót tesz az aranynak? Bizony ám!

Ugyanis konjunktúrában egyszerre nő a háztartások fogyasztásra és a megtakarításra fordítható jövedeleme és a vállalatok beruházási kedve is.

Egyrészt a luxuscikknek számító aranyékszerek és technológiai eszközök iránti kereslet is meglódul, ezáltal növekszik az arany ékszeripari- és technológiai kereslete is.

Másrészt a befektetési arany vásárlás is nőhet, mivel egyre több pénzt tudnak megtakarítani az emberek, és ha előre készülnek a szűkös esztendőkre, részben fizikai aranyba is fektetnek.

Ezért nem csak a vészterhes időkben, de a gazdasági-politikai stabilitás időszakaiban is van értelme az aranybefektetésnek, mivel bőven van esély arra, hogy az arany árfolyam fokozatosan emelkedjen.

Ráadásul a bibliai hasonlattal élve „hét bő esztendőben” érdemes felkészü lni a nehezebb időszakokra.

Az elmúlt 15 év tapasztalata alapján azon aranybefektetők jártak jól, aki konjunktúrában vett aranyat, majd a recessziók, krízisek idején eladtak belőle – akár spekulációs céllal, akár likviditás szűke miatt.

Olvasd el a magyar aranypiac elmúlt 20 évéről szóló cikkünket, ha többet tudnál szeretni az arany árfolyam forintban mért teljesítményéről.

Demográfiai folyamatok

Minden befektetőnek érdemes tisztában lennie a demográfiai folyamatokkal, hiszen ezek erőteljesen befolyásolják az adott régió vagy ország gazdasági teljesítményét a jövőben.

Leegyszerűsítve, minél több ember él a Földön, annál nagyobb kereslet lesz a különböző termékekre, így az aranyra is.

A hosszú távú trendeket kifejezetten érdemes megvizsgálni a befektetési arany fő piacának számító Indiában és Kínában.

Devizapiaci trendek

A dollárban meghatározott arany árat befolyásolja az amerikai fizetőeszköz teljesítménye a többi devizával szemben.

Ha a magyar piacot vesszük górcső alá, gyakran elfeledkeznek a befektetők arról az egyszerű tényről, hogy ők forintból szeretnének vásárolni.

A dollár-forint árfolyam mozgásától függően így elképzelhető, hogy bár a hírekben csökkenő aranyárfolyamról írnak, a forint gyengülése miatt változatlan, vagy akár növekvő árfolyammal találkozunk a magyar aranykereskedőknél.

Sőt, arra is volt példa, hogy a dolláros arany árfolyam emelkedett, azonban a forint erősödése miatt a magyarországi arany árak csökkentek.

Hosszú távon kijelenthető, hogy a forint gyengülő trendet mutat a főbb devizákkal – például az euróval és a dollárral szemben, így a fizikai arany befektetés védelmet nyújt a forint leértékelődése ellen is.

Szezonális hatások az arany árfolyam alakulására

Bár az utóbbi években kiegyenlítettebbé vált az arany kereslet, még ma is megkülönböztethetünk olyan időszakokat, amikor erősebb, vagy éppen gyengébb a kereslet, ami hatással lehet az arany árfolyam alakulására.

Ázsiai népünnepélyek

Magyarországhoz képest kissé eltérő népszokásokhoz kapcsolódik a befektési arany ajándékozás az ázsiai kontinensen.

Míg itthon főleg az érettségi illetve ballagási szezon emelhető ki, Kínában és a Dél-Kelet-Ázsia térségében a Holdújévi ünnepségekhez kapcsolódik az arany nagymértékű ajándékozása, ami már a globális keresletben is mérhető hatást kelt.

A másik fő felvevő piacnak számító Indiában pedig az európai Szent Iván-éjhez. sőt a Karácsonyhoz is hasonlítható fényünnephez, azaz a szeptember és november közepe közé eső Diwali ünnepre ajándékoznak befektetési és ékszeraranyat.

Ez egybe esik az indiai esküvői szezonnal is, ez a hatás gyakran szemmel láthatóan támogatja az arany árfolyam emelkedését.

Tájfunok, aszályok, klímaváltozás

Mivel India és más nagy aranyfogyasztó országok esetében gyakran fontos része a gazdasági teljesítménynek az agrárium, ezért a termést befolyásoló időjárási tényezők az arany árfolyam alakulására is hatással lehetnek.

A bőséges termés általában nagyobb árbevételt jelent, ami az arany befektetésre fordítható összegeket is növeli, míg az aszályok, természeti csapások csökkenthetik a mezőgazdaságból származó bevételeket.

Tehát az egyre szélsőségesebbé váló időjárás az arany árfolyamot is befolyásolhatja, némi figyelmet érdemes ennek is szentelni az aranybefektetőknek.

A klímaváltozáshoz szorosan kapcsolódik az aranybányászat kizöldítése. Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy olvasd a Goldtresor blogját, ahol rendszeresen foglalkozunk ilyen témákkal is!

Üzleti évzárás

A nagy vagyonkezelő cégeknél bevett gyakorlat az üzleti évzáráskor a nyitott pozíciók zárása és egy későbbi időben történő újranyitása.

Ennek az az egyszerű oka, hogy az adott évben realizált hozam befolyásolja a vagyonkezelők sikerdíját, így a nyereséges pozíciók zárása növeli az adott év teljesítményét (és az ezért járó honoráriumot).

A nyugati vagyonkezelők esetében ez az évzárás gyakran egybe esik a naptári évvégével, azaz a decemberi, karácsonyi pörgést követően a két ünnep között jellemzően csökkenni szokott az arany árfolyam.

Ez a hatás egészen az ázsiai holdújévre való készülődésig, illetve a vagyonkezelők visszatéréséig tart, jellemzően a december vége és január eleje közötti időszakra esik.

Összefoglalás

Remélem mostanra jobban átlátod milyen sok tényezőtől függ az, hogy hogyan alakul a sárga nemesfém árfolyama.

Egy szó mint száz, a Goldtresor lehetőséget nyújt arra, hogy online, kényelmesen és teljes biztosítás mellett fizikai aranyba fektess, mindig az aktuális arany árfolyam közelében, akár vásárolsz, akár eladsz.

Ha nem szeretnél lemaradni az évtized egyik nagy befektetési sztorijáról, kattints és nyiss még ma számlát, ha pedig kérdésed van, olvasd el a Gyakori kérdéseket, vagy keress minket a lap alján található elérhetőségeinken!

Tekintsd meg a Goldtresor befektetési arany termékeit, nyiss számlát és kezdd el az aranymegtakarítást

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: