Szárnyalhat az ezüst! Ha optimista üzemmódba váltunk

Nehéz mostanában optimistának lenni, ha az ember híreket olvas, de tőzsdei tapasztalat, hogy a legnagyobb pesszimizmus közepette érdemes átgondolni egy optimista forgatókönyvet. 

Egy lehetséges optimista szcenárió elemei és hatása az ezüst árfolyamára

Mi történne az ezüst árfolyamával ha?

  • Donald Trump tényleg komolyan gondolja az ukrajnai béketeremtést és az oroszok számára is elfogadható rövidtávú kompromisszum születik. Putyinnak most ugyan nem érdeke a békekötés, hiszen a céljait még nem érte el, és a lassú felőrlési taktika működni látszik, de egy tűzszünetbe belemehetnek. 
  • az Elon Musk féle költségvetési bizottságnak (DOGE) elhiszi a piac, hogy tényleg meg lehet takarítani évi 2000 milliárd dollárt anélkül, hogy recesszióba sodornák az USA gazdaságát és ne okozna súlyos társadalmi problémát a feltehetően elbocsátandó többmillió! állami költéstől függő alkalmazott. 

Ne becsüljük alá Musk fővarázslói képességét! El fogják mondani, hogy az összes adatot betáplálták az MI-vel megtámogatott szuperszámítógépbe és ki fogják mutatni, hogy hol lehet optimalizálni. 

És azt is kommunikálni fogják, hogy az elbocsátandó emberek részére bőven megéri kifizetni az átképzést vagy pedig el tudják fogadni önkéntes alapon a korai nyugdíjazást/közmunkát/alapjövedelmet. 

  • Kínával átmenetileg, kompromisszum születhet a vámok mértékét is beleértve, ill. Tajvan státusza sem lesz piszkálva egyik oldalról sem. 

Ha belegondolunk: hosszabb távon Tajvan nagy valószínűséggel Kína része lesz, ezt nemigen lehet megakadályozni, viszont az USA számára idő kell, amíg a félvezetőgyártási kapacitást otthon felépíti. Ezt Kína meg tudja várni. 

Fenti optimista forgatókönyv megvalósulása esetén, egy legalábbis időleges dollár reneszánsz következhet be, a nemesfémek közül pedig az igazi nagy nyertes az ezüst lehet

Miért? Az ezüst piacán évek óta a kereslet meghaladja a kínálatot és ez komoly és tartós deficitet okoz. 

A felszíni készletek még elegendően nagyok és eddig a lehetséges recesszió fellegei árnyékolták be az ezüst melletti spekulációt, ezért még nem „szállt el” az árfolyam.

Az ezüst piaca évek óta strukturális deficitben van (adatok: millió unciában)

Az ezüst piaca évek óta strukturális deficitben van

A grafikon az ezüstpiac kereslet-kínálati trendjeit mutatja be 2014-től 2024-ig millió unciában, kiemelve a piaci egyensúlytalanságot és a deficitet. Az adatok alapján a 2020-tól növekvő deficit jelentős figyelmet kap, mivel 2024-re is becsült adatokat tartalmaz. A kereslet 2021-ben tetőzött, míg a kínálat kevésbé változékony. Ez a vizsgálat értékes betekintést nyújt az ezüstpiaci dinamikákba és a hosszú távú trendekbe. 

Forrás: Conclude Zrt., Silver Institute, Metalsfocus

Az árfolyamba azonban hirtelen beletéphetnek, hiszen, ha nem áll le végzetesen a világkereskedelem, folytatódik a „zöldipar” térnyerése (elektromos autózás, napelem gyártás stb.), amely rengeteg ezüstöt használ, akkor erre a vonatra a spekulánsok azonnal fel fognak ülni, és azt 2021 kora tavasszal láthattuk, hogy akár pár ezer kisbefektető is meg tudja mozgatni az ezüst relatíve kicsi piacát. 

Ebben a szcenárióban az első célpont az 50 usd/oz árfolyamcél lenne. 

Gondoljunk bele, hogy egy erősödő dollár és egy viszonylag gyengébb forint mellett, az ezüst grammja, akár közel kerülhet a 700 forintos árfolyamhoz is, ami innen még közel 70%-os felértékelődést jelent.

XAG/HUF árfolyam 2020-2024. Az ezüst izgalmas pontra ért

XAG/HUF árfolyam 2020-2024. Az ezüst izgalmas pontra ért

Az ezüst árfolyamának kilátásai továbbra is kedvezően alakulnak, amit a grafikonon látható hosszú távú emelkedő trend is alátámaszt. Az árfolyam forintban grammonként 385 HUF értéken áll, jelentős növekedést mutatva az elmúlt évekhez képest. Az ezüstpiac stabilitása és a nemesfém iránti kereslet folyamatos növekedése optimista képet fest a jövőbeni árfolyam alakulásáról, különösen befektetők számára. 

Természetesen senki sem lát a jövőbe, így mindenkinek felelősen kell döntést hoznia a befektetéseiről, de érdemes lehet most még ezüstszámlára is pénzt allokálni, természetesen az arany pozíciók megtartása mellett, felvállalva azt, hogy ha nem valósul meg a fenti forgatókönyv, akkor akár hosszabb ideig is eltarthat, amíg az ezüstöt újra felfedezi a piac.

Legutóbbi bejegyzések