GoldTresorRegisztráció
GoldTresor
2020.03.25. / Blog > Piaci hírekGoldtresor

Fogytán az arany a New Yorki tőzsdén?

Tegnap 2020.03.24.-én a világ legnagyobb határidős tőzsde csoportjához tartozó New York-i árutőzsdén az áprilisi, fizikailag lehívható aranykontraktus ára hirtelen 4%-kal szökött föl az azonnali ár fölé. Úgy tűnik nincs elég arany a Comex raktáraiban.

KISZÁRADÓ FIZIKAI ARANYPIAC

Az aranyfinomítók a korona vírus járvány miatt időlegesen takaréklángon dolgoznak vagy bezárnak. A piacról kezd eltűnni a fizikai aranytömb kínálat, hiszen a korábban kiszállított készleteket a kereskedőktől már mind felvásárolták a pénzüket menekíteni szándékozó befektetők. Mindez együtt jár azzal, hogy a légi értékszállítás akadozik, így hiába van elég arany Londonban, azt nem lehet egykönnyen leszállítani New Yorkba. Úgy tűnik, hamarosan még a 2009 őszi leszállítási problémáknál is súlyosabb gondok adódhatnak a New Yorki árutőzsde fizikai arany kiszolgáló kapacitásával. Márpedig ez az egyik legfontosabb bázisa a fizikai arany fedezetes, tőzsdén kereskedett ETF-eknek is.

Noha a tőzsde hivatalos statisztikája szerint tegnap mindössze 100.000 uncia aranyat hívtak le a tőzsdével szerződött delawari raktárból, mégis az áprilisi határidő szokatlanul elszállt az azonnali árhoz képest. Feltehetőleg extrém nagy lehívásokat jelenthettek be, aminek a kiszolgálását a tőzsde nem volt képes visszaigazolni. Ez okozhatta a hirtelen sokkot. A Reuters informátorai szerint az apadó készleteken túl az is állhat a háttérben, hogy szokványosan ilyen esetekben londoni 400 unciás tömböket szoktak beszerezni légi úton, majd átönteni 100 unciás, a tőzsdei specifikációnak megfelelő tömbökké, amire most sem öntödei kapacitás, sem légi fuvar nem áll rendelkezésre.

A kereskedők a tőzsdei specifikáció azonnali megváltoztatását kezdeményezték a CME Group-hoz tartozó Comex-től, hogy fogadja el a tőzsde a londoni raktárban letétben lévő aranytömböket is fizikai teljesítés gyanánt. A londoni aranykereskedőket tömörítő LBMA felajánlotta segítségét a probléma kezelésére, hiszen Londonban (egyelőre) még van elég arany. Igen ám, de ehhez a New York-i tőzsdei specifikációt felül kellene írni, ami nem szokványos eljárás egyik-napról a másikra. Mindenesetre a mai napra már kissé megnyugodtak a kedélyek, hiszen az áprilisi határidő csak 1-2 % kal haladta meg az azonnali árfolyamot.

A különböző FX platformokon aranyra spekulálók számára is rossz hír, hogy hirtelen rendkívül megdrágult a finanszírozási költsége (cost of carry) a XAUUSD termékben felvett pozícióknak, a korábbi 2%-ról akár 6-7%-ra is. Ezen kívül a megnövekedett volatilitás miatt sokan a letéti követelményeket is kb 50%-kal megemelték. A hosszabb távú fizikai aranytárolás valamivel 1% alatti költsége most már kifejezetten olcsónak tűnik a tőzsdei határidős árakba beépített pozíciótartás költségéhez képest.

Mindeközben az osztrák és német fizikai aranypiac is teljesen kiszáradt, az osztrák nagykereskedők, bankok teljesen kifogytak az aranykészletből. A legnagyobb német online aranyforgalmazók több, mint 10%-kal emeltek a fizikai arany áraikon, de így is alig van készletük, ezért a prémiumok további emelkedése várható.

MI VÁRHATÓ?

A koronavírus járvány globális tetőzése még csak most jön, így a finomítók és a kereskedelem újraindulása akár több hétbe vagy hónapba is beletelhet. Ha tovább tart a pénzmenekítés az egyetlen biztos menedéknek számító aranyba, akkor hamarosan a londoni piac is elesik, azaz az arany tulajdonosai csak a jelenleginél sokkal magasabb árszinten lesznek majd hajlandóak megválni kedvenc sárga fémüktől, azaz az árfolyamban akár ugrás is elképzelhető.

Legutóbbi bejegyzések

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: