GoldTresorRegisztráció
GoldTresor
2020.04.02. / Blog > Piaci hírekGoldtresor

Hegyekben áll a kamuarany

Juhász Gergely jegyzete a fizikai aranyrudak piaci áráról, és a papírarany meg a valódi arany közti különbségről

Jegyzet a fizikai aranypiaci árrésekről ill. a papírarany és a valódi arany közti különbségről.

Egy fizikai aranykereskedő valószínűleg kényszeredetten mosolyogja meg azt a közleményt, amely az egyik vezető befektetési portálon jelent meg tegnap reggel és ami arról tudósít, hogy a világ egyik vezető fintech startup cégénél 0,25%-os árréssel lehet aranyat vásárolni.

MERT NÉZZÜK CSAK MEG MI IS A HELYZET A VALÓDI ARANY PIACÁN!

Az elmúlt 25 évben amit az (áru)tőzsdék, árfolyamspekuláció ill. a fizikai nemesfém kereskedelem közelében töltöttem, soha nem volt még ilyen jó alkalom arra, hogy megérthessem, hogy ténylegesen mi a különbség a papírarany (avagy kamuarany) és a valódi, kézzelfogható fizikai arany között. Köszönet a piacnak! Leírom a történéseket:

Tavaly november-decemberben már egyre növekedett az igény a fizikai arany és ezüst iránt, ami csak fokozódott idén januárban és februárban. A nemesfém kereskedők többet dolgoztak, nagyobb lett a forgalmuk, de stabilan tartották a szokványos árréseiket, ami a legszűkebb árrésű termék esetén, ami az 1000 grammos svájci, vagy osztrák aranyrúd, körülbelül 4% az oda vissza váltás tekintetében. Ha levonjuk a közvetlen költségeket (gyártási költség, szállítás, biztosítás, forgalomtól függő adók, iparűzési adó stb., akkor megállapítható hogy egy hagyományos aranykereskedő nemigen keres többet 1%-os árrésnél egy kilós rúd tekintetében, ami a klasszikus bróker szakmában is a szokványos jutalék volt.

Aztán jött a vírusválság 2020 március elején, amikor már Észak-Olaszországot is elérte a járvány. A korábban felfokozott forgalom kezdett pánikvásárlásba átcsapni, az emberek sorban álltak, talicskával ömlött be a pénz, de mindenki csak kicsit emelt az árrésén, mert még lehetett árut rendelni, egészen addig míg március 16.-án el nem torlaszolták a határt. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy nem biztos hogy be fognak tudni jutni újabb szállítmányok, ami természetesen azonnal 2-4 % áremelkedésbe torkollt minden termék esetében. Tehát ekkor már a szokásos árrés fölött volt az arany kb. 4-5%-kal, de a kereslet nem csökkent, sőt tovább nőtt. Az arany importőrök azonnal rendezték soraikat, új, jellemzően drágább megoldással mégiscsak megoldották a szállítást, de azonnal jött a következő sokk: pár napon belül be fognak zárni a legnagyobb svájci finomítók, amelyek a világ aranyrúd gyártásának kb. 1/3.-ért felelősek. Minden kereskedő azonnal megrohanta a még elérhető készleteket és pár óra alatt sikerült is “lepusztítani” a nagykereskedelmi készletekből a leginkább forgalom képes kisméretű lapkákat és rudakat. Akinek nagy tőkeereje volt, és jókor kapott “fülest” az jó sokat tudott venni, a többiek pedig csak kevesebbet. A kisker árakat azonnal tovább emelte mindenki, további pár százalékkal, hiszen a nagyker piac kiszáradt, szinte minden kis kiszerelésű rúd termék “sold out” státuszba került. Sok kiskereskedő az áruhiány miatt, a vírushelyzetre való hivatkozással, azonnal be is zárt.

A piac szétesésének további fázisa pár napon belül beköszöntött: a nagy és kiskereskedelemmel is foglalkozó nagynevű osztrák, német stb. cégek gyakorlatilag beszüntették a viszonteladóik kiszolgálását, amit abból lehetett észrevenni, hogy árrésük kb. 5-10%-kal került a korábban, évek óta szokásos árrés fölé. A globális európai piac szétesett lokális kis piacokra, mindenki a meglévő készletét árulta ki egyre magasabb árréssel. Március 22.-re a nagyobb kilós rudak is eltűntek vagy pedig ezeket is 6-10! százalékkal feljebb kínálták a nagykereskedők, vérmérséklettől függően (van aki nem akart árat emelni, tőlük azonnal elkapkodtak mindent, a többiek pedig inkább a magas áraikkal jelezték, hogy most inkább a saját kisker vevőikre koncentrálnak.

Az áruéhes kereskedők a pénzverdék kapacitásait is “kisütötték” , így a Münze Österreich is képtelen volt megbirkózni a kereslettel, hiszen a verdét nem erre a rohamra méretezték.

Április elején a finomítók még mindig zárva vannak, és immár az utolsó érméiket söprik össze a kereskedők a széfeik mélyéről, így új fázisba lépett a készletspekuláció. Elkezdték emelni a felvásárlási áraikat a kereskedők, hogy legalább a kisker vissza vásárlási piacról juthassanak áruhoz, immár jócskán a tőzsdei aranyár fölött fizetve a jó minőségű áruért. A forgalom kezd lecsökkenni, mert nincs mit eladni, akinek pedig még mindig van áruja az 12-15%-kal !!! a szokványos árrés fölött adja az árut, amit még mindig felszív a piac.

És ekkor megjelenik az egyik legnevesebb londoni fintech startup kínálatában az arany vásárlás a spot árfolyam fölött 0,25%-os marzzsal….

Hát ez a különbség a fizikai arany és a papírarany között.

A jegyzetet írta Juhász Gergely a Conclude Zrt. és a Goldtresor alapítója 2020. április 03.-án.

Legutóbbi bejegyzések

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: