GoldTresorRegisztráció
GoldTresor
2020.01.23. / Blog > Piaci hírekGoldtresor

A „legek” – A világ legjobb, legelismertebb és legnagyobb aranyrúdjai

Hol és melyik típusú aranyrudakért lehet a legnagyobb felvásárlási összeget kapni? Hány kilogrammot nyomnak a világ legnagyobb aranytömbjei? Érdekli, hogy Magyarországon mely típusú aranyrudak a piacvezető termékek? Írásunkban összegyűjtöttük a válaszokat a fenti kérdésekre.

KÖZÉP-EURÓPA LEGNAGYOBB ARANYRÚD GYÁRTÓI

Közép-Európában, így Magyarországon is a svájci és a német gyártók rendelkeznek a legnagyobb piaci részesedéssel a befektetési aranyrudak piacán. A svájci Alpok lábánál elhelyezkedő Mendrisio nevű kisvárosban van a világ egyik legnagyobb aranyrúd gyártója, az Argor-Heraeus üzem.

Szintén Olasz-Svájcban található még két globálisan elismert arany finomító székhelye, a Pamp és a Valcambi cégek központja. Az európai piacon még a Heraeus (Németország) és az Umicore (Belgium és Németország) aranyrúdjai számítanak piacvezetőnek.

MELYIK HAZÁNK LEGKERESETTEBB ARANYRÚDJA?

Magyarországon (és Ausztriában is) a Münze Österreich típusú aranyrudak a piacvezető termékek. Ez az osztrák aranypiac sajátosságaiból, illetve Bécs és Budapest közelségéből adódik. Az osztrák aranypiacon domináns szerepet játszik néhány nagybank az osztrák jegybank támogatásával. A legtöbb banki fiókban meg lehet vásárolni és el is lehet adni a Münze Österreich logójú aranylapkákat, aranyrudakat.

A Münze Österreich Európa egyik legrégibb pénzverdéje, az osztrák jegybank leányvállalata, és a világhírű Bécsi Filharmonikusok befektetési aranyérmék előállítója. Ugyanakkor az Osztrák Pénzverde aranyrúd gyártással nem foglalkozik, ezért a svájci Argor-Heraeus gyárral készítteti a saját márkás aranyrúdjait. A Münze Österreich aranylapkák és rudak az Argor logóját is magukon hordozzák, így a dizájnon kívül gyakorlatilag nincs köztük különbség, hiszen ugyanazon a gyártósoron készülnek, mint az Argor saját termékei.

Münze Österreich

A tulajdonos Heraeus cég is gyártat aranylapkákat és aranyrudakat leánycégével, az Argorral. A 2-100 grammos mérettartományban szinte csak a csomagolás színében van különbség az aranylapkák között.

Fontos különbség, hogy míg az Argor és a Heraeus típusú rudakhoz gyárilag adnak certifikátot (egy tanúsítványt), addig a Münze aranyrúdjaihoz 250 grammtól felfelé nem jár ilyen papír. Emiatt a Münze Österreich aranyrudak adásvétele és tárolása némileg kényelmesebb.

MELYIK ARANYRÚD A LEGJOBB?

A válasz régiónként eltérő: a Münze Österreich típusú aranyrudaknak jelenleg, ha csak csekély mértékben is, de pár ezrelékkel magasabb az áruk a másodpiacon a közép-európai régióban, mint a másik két versenytársnak. Ugyanez fordítva is igaz, hogyha a tengerentúlon vagy például Svájcban szeretné eladni az aranyrúdját a befektető, akkor valószínűleg kissé magasabb árat kapna az Argor rúdért, míg Németországban valószínűleg a Heraeus aranytömbért lehetne a legmagasabb ellenértéket kapni.

Európában a fenti gyártókon kívül még az ugyancsak svájci Valcambi, Metalor és Pamp, valamint a belga Umicore aranyrúd termékei a legnépszerűbbek. Az USA-ban és Kanadában az Asahi és a Royal Canadian Mint, Ausztráliában pedig a Perth Mint aranytömb a legkeresettebb. A befektetési aranyérméktől eltérően az aranyrudak piacára jellemző némi regionalitás, azaz például az amerikai gyártóknak nehéz betörni az európai piacra. A svájci gyártók élvezik a legnagyobb globális elismertséget, ők még a távol-keleti piacokon is jelen vannak.

Budapesten minden aranykereskedő árusít és vásárol fel Argor, valamint Münze Österreich aranyrudakat. A Heraeus aranyrudakkal kevesebb kereskedőnél találkozhatunk a magyar fővárosban. Aki Budapesten, Bécsben vagy esetleg Pozsonyban szeretné majd eladni az aranyrúdját, annak Münze Österreich rúdba érdemes befektetnie. Mindenesetre többet mozog az arany árfolyama akár egy nap alatt is, mint az aranyrúd típusok közti néhány ezreléknyi (prémium) különbség.

MILYEN NEHEZEK A VILÁG LEGNAGYOBB ARANYTÖMBJEI?

Mekkora a súlyuk azoknak az aranytégláknak, melyeket leginkább csak filmekben láthatunk? Ezek átlagosan 12,5 kg súlyú, Good Delivery szabvány szerint előállított tömbök, és egyenként kell lemérni, illetve a finomarany-tartalmukat kifejező súlyjegyzékkel ellátva kell tárolni őket.

A Good Delivery aranytömb kifejezés röviden leszállításra alkalmas minőségű aranytömböt jelent. A londoni nemesfém-kereskedők szövetsége állapítja meg, hogy mely gyártóknak a rúdjait lehet a londoni nemesfémpiacra beszállítani. A beszállítás leggyakrabban 400 unciás aranytömbökben történik. 400 uncia 12441 grammnak felel meg. A Good Delivery listára felkerült gyártókat a londoni nemesfémkereskedők szövetsége folyamatosan ellenőrzi. Az előállított aranytömbökre szigorú méretbeli és minőségi szabványok érvényesek. A Good Delivery lista másik neve Gold List, ez magyarul „aranylistás gyártókat” jelent: A lista a londoni nemesfémpiacra beszállítási joggal rendelkező gyártókat tartalmazza.

400 unciás aranyrúd

A Good Delivery szabvány elég tág határokat (350-430 unciás súly) jelöl ki a legnagyobb aranyrudak számára, de a gyártóknál mégis a körülbelül 400 unciás aranytömb a leggyakoribb. Ezeket az aranytömböket csak ritkán szokták kiszállítani a trezorokból és általában csak nagybefektetők, illetve jegybankok vásárolják.

A nagykereskedők, finomítók és a jegybankok közti aranyszámla elszámolások és aranykölcsönök fedezetéül is jellemzően 400 unciás Good Delivery tömböket tárolnak Londonban vagy más nagy aranyközpontokban. A Goldtresor rendszerben azonban praktikussági szempontok miatt főképpen 1000 grammos aranytömbök képezik az ügyfelek aranyszámla megtakarítás egyenlegeinek fedezetét.

A LEGKÜLÖNLEGESEBB ARANYTÖMBÖK: NÉHÁNY ÉRDEKESSÉG

Végül szeretnénk bemutatni azokat a különleges aranytömböket, melyeknek nem szokványos a súlya vagy a formája. Bizonyos országokban 100 unciás (3110,3 grammos) aranytömböket is öntenek, illetve léteznek más mértékegység szerint öntött rudak is, például az Indiában és Nepálban az ókortól kezdve napjainkig használatos tola súlymértékben (11,6639 gramm) kifejezett rudak, vagy pedig Kínában a tael mértékegységű rudak, amelyek súlya 37,5 gramm.

Kínai yuanbao

Különleges aranyrudakkal és aranyrúd gyűjteményekkel találkozhatunk például Kínában a kínai újév alkalmából: a Csing-dinasztia óta népszerűek a csónakformájú kínai aranytömbök (yuanbao), amelyeket ma is vásárolnak ünnepi ajándékként.

Mivel aranyrudakat több ezer éve öntenek, így vannak olyan gyűjtemények is, amelyek a régi, valamint az ipari aranyrudak gyűjtésére specializálódtak, mint például a Rotschildok híres aranyrúd gyűjteménye.

Legutóbbi bejegyzések

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: