GoldTresorRegisztráció
GoldTresor
2020.03.30. / Blog > Piaci hírekGoldtresor

400 unciás aranytömb kereskedés

Mennyibe kerülnek és hogyan kereskednek a 400 unciás aranytömbökkel Londonban.

A londoni nemesfémpiacon 400 unciás, azaz kb. 12.500 grammos aranytömbökkel kereskednek. Ebben a cikkben a London Good Delivery szabványt és néhány alapvető kereskedési tudnivalót járunk körül.

A vírusjárvány miatt ideiglenesen bezárt három nagy svájci finomító kiesésével kiskereskedelmi aranyrúdhiány lépett fel , azonban a londoni nemesfém piacon továbbra is a szokványos marzsok mellett lehet nagy aranytömböket vásárolni.

A londoni nemesfémpiac több évszázados történelméről itt írtunk. A gyarmati múlt örökségeként valamint a magas szintű szabályozottság és infrastruktúra miatt London továbbra is központi szerepet tölt be a világ fizikai arany kereskedelmében.

global gold market
A világ aranypiaci forgalma naponta 107 milliárd dollár, melynek közel fele Londonban zajlik. Jelmagyarázat: LBMA-i: Londoni Nemesfémpiaci Szövetség adatbázisa, Comex: New Yorki tőzsde aranykontraktusai, SHFE: a Shanghai határidős tőzsde aranyforgalma, ETFs: fizikai arany ETF-ek, TOCOM: a Tokiói tőzsde aranyforgalma, SGE: Shanghai arany tőzsde forgalma

Londonban jelenleg több, mint 8300 tonna aranyat tárolnak, melynek mintegy 65%-a Bank of England széfjeiben található.

Erzsébet királynő a Bank of England széftermében 2012
Erzsébet királynő a Bank of England széftermében 2012 forrás: Alchemy

MI A GOOD DELIVERY SZABVÁNY IS MI ÉRTELME VAN SZABVÁNYOSÍTANI AZ ARANYTÖMBÖKET?

A londoni nemesfémkereskedők szövetsége állapítja meg azt a szabványt, hogy ki által gyártott és milyen minőségű aranyrúddal lehet teljesíteni a fizikai aranyrúdra vonatkozó szerződéseket.

Az aranytömbökre vonatkozó szabvány elég tág határokat állapít meg. Ezeknek a “szerződésszerűen leszállítható” azaz Good Delivery tömböknek a súlya 350 uncia és 430 uncia között lehet, a finomsága pedig 99,5%-tól 99,99% érték közé eshet. Emiatt minden egyes aranytömb esetében a finom aranytartalmat külön-külön ki kell számolni és az arany szállítmány mozgatásakor vagy pedig a trezorházba be és ki szállításkor un. “weight list”-tel (súly, finomság és finomarany tartalmat feltüntető kísérőjegyzék) kell ellátni.

A Good Delivery szabvány átlagos aranytömbjének adatai.
A Good Delivery szabvány átlagos aranytömbjének adatai. Forrás: Good Delivery Rules

Aranyszámla típusok Londonban

Londonban alapvetően kétféle aranyszámla típus létezik. Az allokált aranyszámla, amikor is konkrét nevesített tömbök vannak elhelyezve a letétbe tevő számláján, azaz a tömbök súlylistája alapján kiszámítható aranytartalom adja ki az aranyszámla egyenlegét és van az un. nem allokált aranyszámla amely gyakorlatilag úgy működik, mint egy devizaszámla azaz banki átutalás szerű utalás indítható egyik számláról a másik számlára. A nem allokált számlákat használják a nemesfém piac nagybani szereplői a tranzakcióik elszámolására. Ezeket a nem allokált aranyszámla egyenlegeket fizikai aranytömbökre lehet váltani és kikérni valamelyik tároló trezorházból. Itt válik fontossá a szabványosítás. A szerződés kötelezettje jogosult bármilyen Good Delivery szabványnak megfelelő aranyrúddal teljesíteni, lényeg az, hogy a megfelelő finom grammsúlyt a mellékelt súlylistájú tömbök formájában átadja a szerződés kedvezményezettjének. A nem allokált aranyszámla követelés kiegyenlítésre kerül és helyette allokált aranytömböket kap a leszállítást kérő ügyfél, amit aztán vagy betárol egy londoni trezorházba vagy kiszállítást kérhet a világ szinte bármely pontjára. Persze mivel általában kétoldalú szerződések köttetnek ezen a piacon, így a megrendelő ragaszkodhat valamely gyártó rúdjához, amennyiben az beszerezhető, de akkor ennek a felárát neki kell megfizetnie.

A nem allokált aranyszámlák használhatók például arra is, hogy ha valamely nagykereskedő Londonban őrizteti a nemesfémrúdjait és szeretné felváltatni a 400 unciás tömbjeit kisebb kiszerelésre, akkor a nem allokált számlán utalást indít egy szerződött finomítóhoz, amennyiben annak bőven van aranya a telephelyén, és csak a gyártási költséget kell megtéríteni a finomító részére.

Tehát ez a hatalmas letárolt mennyiség és a hálózati hatás az, ami miatt London továbbra sem megkerülhető a világ nemesfémpiacán. A közelmúlt eseményei nagyon pontosan megvilágították mindezt, hiszen a New York-i tőzsde leszállítási nehézségeit is a Londoni klíring központon keresztül javasolták megoldani, és az európai aranyrúd piac teljes kiszáradását követően is a nagykereskedők mind London felé fordultak, hogy legalább biztosítsák maguknak a fizikai nemesfémkészletet, amit majd átadhatnak feldolgozásra a svájci finomítók újraindulását követően.

A 400 unciás aranytömbök kereskedésekor amennyiben OTC ügylet keretében kötnek üzletet (két fél között létrejövő direkt ügylet) a két fél megállapodik a trezorházról, mint a teljesítés helyszínéről, a gyártói rúdtípusról ill. a teljesítés határidejéről és ehhez képest állapodnak meg a prémiumról, amely a finom arany gramm vagy az uncia érték felett fizetendő. A vásárló fizethet nem allokált aranyszámla egyenleggel is, ami azért praktikus mert a szerződés teljesítésének határidejéig részletekben is meg tudja venni az aranyat, ill. arra is van lehetőség hogy kötési limitet kapjon egy alapletét megfizetése mellett, azaz még az ellenérték kiérkezése előtt leköthesse és bebiztosíthassa a fizikai arany árfolyamát.

Egy Good Delivery aranytömb ára, egy elméleti 12.500 grammos finom arany tartalommal számítva, körülbelül 222 millió 930 ezer forintba került a cikk írásakor.

Legutóbbi bejegyzések

A LEGÚJABB PIACI HÍREK, INFORMÁCIÓK EMAILBEN

Ha elsők között szeretne értesülni a legfrissebb piaci hírekről, információkról, akkor töltse ki az alábbi adatlapot: